Kontrolní hlášení prý zabralo

Za prvních pět měsíců roku 2017 se inkaso DPH zvýšilo vlivem kontrolního hlášení o téměř 6 mld. korun. Předpokládaný dopad za celý rok 2017 je 8,2 až 9,2 mld. korun.
Pondělí
19.06.2017
Kontrolní hlášení podle Finanční správy odhalilo dosud potenciální únik na dani ve výši 21,5 miliard korun. Podle státního úřadu jde o jasný důkaz, že nástroj funguje nad očekávání dobře.
 

Už rok a půl všichni plátci daně z přidané hodnoty odesílají Finanční správě všechny přijaté a odeslané faktury. Kontrolní hlášení je opatření namířené proti fenoménu karuselových (řetězových) podvodů a uplatňování odpočtů DPH na základě zfalšovaných faktur. Výsledky za rok 2016 podle generálního ředitelství Finanční správy jasně ukazují, že kontrolní hlášení funguje.

Vzhledem k postupnému zavádění účinných analytických nástrojů a rozvoji metody práce při využívání dat z kontrolních hlášení, je pozitivní dopad kontrolního hlášení na inkaso DPH stále zřetelnější, uvádí Finanční správa ve své analýze. Inkaso DPH za rok 2016 meziročně vzrostlo o 17,9 mld. korun (o 5,4 %), z toho vlivem kontrolního hlášení nárůst o 11,7 mld. korun, čímž byl překonán plán o téměř 3 mld. korun.

Přes 1 900 podvodných řetězců

Kromě lepšího výběru daní dochází díky kontrolnímu hlášení také k narovnání podnikatelského prostředí, tvrdí státní úřad. Za 15 měsíců od zavedení hlášení Finanční správa identifikovala přes 1 900 podvodných řetězců u téměř 9 000 subjektů, z toho aktuálně šetří přes čtyři stovky z nich. Dále úřad identifikoval přes 9 tisíc nespolehlivých plátců, což je o 6 tisíc více než na začátku roku 2016. Správa odhalila také 55 tisíc podnětů, které by mohly znamenat daňový únik až 21,5 mld. korun.

Od spuštění kontrolního hlášení bylo podáno celkem 5,4 mil. hlášení 492 tisíci plátci. Statistiky ukazují, že většina plátců si své povinnosti plní. Finanční správa vyzvala pouze 2 675 plátců k podání kontrolního hlášení, z toho 76 % z nich na výzvu reagovalo. K odstranění pochybností bylo vyzváno necelých 23 tisíc plátců, z nichž pouhé procento nereagovalo.