Spokojenost je víc než plat

Firemní kultura patří mezi často opomíjené oblasti ovlivňující nábor zaměstnanců, výkonnost pracovníků i úspěch firmy.
pondělí
17.07.2017
Rozdíl v produktivitě mezi šťastnými a nešťastnými zaměstnanci je více než pětinový. Jak mít spokojené zaměstnance bez navyšování mzdy? Přinášíme několik tipů.
 

Spokojenost zaměstnanců je v největší míře ovlivňována firemní kulturou zaměstnavatele. Přesto více než polovina českých firem nepovažuje podle průzkumu Grafton Recruitment atmosféru na pracovišti a firemní kulturu za důležitou. Pokud však chtějí stabilní a produktivní tým, měli by firemní kultuře věnovat zvýšenou pozornost. Jejím prostřednictvím totiž mohou také výrazně snížit fluktuaci svých pracovníků, uvádí aktuální analýza personálního webu.

Nedávný průzkum University of Warwick zjistil, že šťastní pracovníci jsou o 12 % produktivnější a nešťastní o 10 % méně produktivní než průměr. Jaký je důsledek? Nespokojení zaměstnanci dělají na své pozici jen nezbytné minimum práce a výkonní nedocenění pracovníci odcházejí.

Problematice odchodů se podrobněji věnovala studie americké Columbia University, která ukázala, že obměna pracovníků firem s bohatou firemní kulturou činí asi 14 %. Pravděpodobnost změny místa u zaměstnanců organizací s chudou firemní kultury, je pak o poznání vyšší: 48,4 %.

Práce pro peníze se snadno hledá a snadno opouští

Důležitost firemní kultury přitom roste jak vzhledem k nedostatku kandidátů na pracovním trhu, tak i s tím, jak se hlavním zdrojem pracovních sil stává generace Y. Ta totiž upřednostňuje zajímavé úkoly, benefity a příjemnou atmosféru na pracovišti před finanční kompenzací. Její přítomnost tak nutí zaměstnavatele k tomu, aby firemní kultuře začali věnovat zvýšenou pozornost.

Mileniálové k vám nepůjdou pracovat jen kvůli penězům, kladou důraz na jiné aspekty. Pokud přijmou zaměstnání jen kvůli výši mzdy, tak jej snadno opustí pro jiné - s vyšší mzdou, nebo s lepší firemní kulturou a nefinančními benefity,“ popisuje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Podle ní platí, že zaměstnanci, jejichž hlavní motivaci v práci nepředstavují peníze, jsou spokojenější, výkonnější, kreativnější, mají lepší předpoklady pro další růst a méně často odcházejí jinam.

Firmám se proto podle Součkové vyplatí na takové pracovníky soustředit, a vyjít jim z hlediska firemní kultury maximálně vstříc. „Vnímáme rostoucí potřebu mladých lidí ztotožnit se s cílem svého zaměstnavatele a s jeho filozofií. S tím souvisí i celkové pracovní prostředí a pravidla chování, která musí zaměstnancům vyhovovat. Chtějí se v práci cítit komfortně,“ dodala.

Nikoliv součástky, ale lidi

Zaměstnanci narození mezi lety 1986 až 1995 chtějí pracovat pro firmy, které je uznávají jako individuality, nejen jako součást systému. „V kariéře hledají příležitosti pro růst a změnu rolí a rozvoj nových dovedností. Firemní kultura je má udržovat spokojené a poskytovat jim dostatek příležitostí pro růst a rozvoj,“ říká Součková.

Jak mít spokojené zaměstnance bez navyšování mzdy? Přinášíme několik tipů.

 • Zaveďte pružnou pracovní dobu

 • Jako odměnu za dobrý výkon používejte dodatečné dny volna

 • Vytvořte rovnováhu mezi pracovními a mimopracovními aktivitami

 • Podpořte neformální komunikaci na pracovišti

 • Zajistěte otevřenou komunikaci mezi managamentem a zaměstnanci

 • Struktura řízení musí být jednoduchá

 • Možnost kariérního růstu ve firmě popište každému předem, a pokud možno jasně a zřetelně

 • Vzdělávejte zaměstnance v rámci pracovní doby (jazykově, profesně)

 • Oceňujte nejlepší zaměstnance

 • Využívejte odpočinkové zóny na pracovišti, dobře a moderně vybavené zázemí pro zaměstnance (kuchyňky, převlékárny atp.)

 • Funkční bývá také možnost vybrat si benefity, které zaměstnanec chce a využije


Populární na fóru

Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Ahoj, nevím jak moc je tvůj dotaz aktuální,ale při pohledu na web jsem našel něco, co by pro tebe mohlo být vhodné, jde o prostor který nabízím k pronájmu v centru...

4 komentář(e)
posledni 15.01.2019
Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Ahoj, nevím jak moc je tvůj dotaz aktuální,ale při pohledu na web jsem našel něco, co by pro tebe mohlo být vhodné, jde o prostor který nabízím k pronájmu v...

4 komentář(e)
posledni 15.01.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
S riziky počítáme

Od ELKO EP prakticky denně odebíráme relé do rozvaděčů. Ale měl jsem za to, že jsou známí pouze na českém trhu. Teď jsem mile překvapen, že je i...

1 komentář(e)
posledni 13.06.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách

Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...

2 komentář(e)
posledni 11.02.2017
Návrat zahraničních značek

Franchising jako téma na Radiožurnálu :-) (cca 18:30) http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3335349#

1 komentář(e)
posledni 16.03.2015