Obchod s Británií se zastavil

Za prvních sedm měsíců 2017 dosahuje ČR v meziročním srovnání míru růstu exportu do Británie opět pouze 1,3 %. S ohledem na to, že celkový meziroční růst všech exportů činí letos zatím 5,7 %, kdy například do Německa roste Česko 7% růstem a do Francie tempem 4 % za rok, se jedná o velmi slabé výsledky.
Pondělí
23.10.2017
Od doby referenda o Brexitu se vzájemný obchod mezi našimi a britskými podnikateli zpomaluje. Tahounem českého exportu zůstává pouze automobilový průmysl.
 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s Komerční bankou představila v říjnu nejnovější výsledky českého exportu, importu a investic. I když Velká Británie stále patří mezi pět nejvýznamnějších obchodních partnerů ČR, první čtyřka zemí začíná ostrovní zemi ujíždět a vzájemný byznys stagnuje. Podle analýzy ani v tomto roce nedochází k oživení a naše vývozy do pátého největšího exportního teritoria stagnují.

Zatímco ještě v roce 2015 byla míra růstu vývozu zboží z ČR do Británie více jak 12 %, v minulém roce se jednalo již jen o 1 %. Jediným tahounem českého exportu do Británie zůstává pouze automobilový průmysl, ve kterém meziročně roste ČR o více jak 8 %. Podíl služeb, které do Británie vyvážíme, činí necelých 15 %, převažuje doprava a cestovní ruch. Ještě větší pokles nastal v dovozu britského zboží do ČR, kde za prvních sedm měsíců v tomto roce ztrácíme vůči minulému roku téměř 5 %. Nejvíce dovážíme elektroniku, kotle, reaktory nebo dopravní prostředky.

Nejistota a opatrnost

Hodnotit dopady Brexitu na investiční aktivity je zatím s ohledem na jejich delší životní cyklus předčasné. Nicméně pokud se potvrdí předběžná data ČNB, která udávají, že za rok 2016 došlo k nárůstu britských investic do ČR jen o necelou miliardu, pak by se jednalo o nejmenší nárůst za poslední roky. Celkově je přitom Británie historicky šestým největším investorem u nás, kdy drží s kumulovaným objemem 115 miliard korun celkem čtyřprocentní podíl na všech přímých zahraničních investicích v ČR. Britové investují zejména do místního zpracovatelského průmyslu, finančních služeb a obchodu.

Naši investoři naproti tomu příliš aktivní v Británii nejsou, dlouhodobě je podíl českých investic v britském teritoriu na všech českých investicích v zahraničí jen 1,3 %. Dominuje automobilový sektor, energetika a potravinářství. „Současná diskuse o možných podobách Brexitu vnáší do obchodních vztahů nejistotu a opatrnost. Lze předpokládat, že Británie bude své obchodní partnery z řad zemí EU potřebovat i po odchodu z EU, protože je na nich závislá. Doba čekání na finální podobu Brexitu může být jedním z klíčových faktorů ovlivňující objem vzájemného obchodu,“ říká Evžen Reitschläger, který v AMSP ČR odpovídá za exportní politiku.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k tomu dodává: „Zatím se nejedná o žádné mimořádné propady, ale je zřejmé, že psychologický efekt Brexitu již na vzájemné obchody vliv má. Určitá míra nejistoty, jak dopadne rozvodové řízení mezi Evropskou unií a Velkou Británií, se začíná projevovat ve vyšší obchodní a investiční obezřetnosti. Z tohoto pohledu bude důležité, jak budou diskuse o budoucích britsko-evropských vztazích dlouhé. Zatím vše napovídá tomu, že o co více se budou jednání o konečné podobě Brexitu prodlužovat, o to více se bude vzájemný byznys snižovat.“