Malé firmy jsou spolehlivější

Nejspolehlivěji proplácí faktury Dánové, Němci a Maďaři. Naopak nejhorší platební morálku v Evropě vykazují rumunské a portugalské firmy.
Pondělí
11.12.2017
Čím větší firma, tím menší pravděpodobnost, že zaplatí včas faktury. Ty nejmenší společnosti mají podle analýzy nejlepší platební morálku.
 

V České republice existují významné rozdíly v platební morálce firem v závislosti na jejich velikosti. Nejlepší platební chování vykazují mikro firmy - faktury v termínu splatnosti uhradí téměř 46 % subjektů, zatímco včas zaplatí jen 36 % velkých společností. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Placením faktur mírně po datu splatnosti si velké firmy prostřednictvím své ekonomické síly vylepšují podle analýzy cash-flow na úkor menších firem. Ty tak těmto velkým firmám prakticky prostřednictvím pozdějších úhrad a delších termínů splatnosti poskytují provozní financování.

Anonymita jako výmluva

Zatímco mikro a malé firmy působí zpravidla regionálně, a jsou tak často k včasné splatnosti nuceni z důvodu blízkých vztahů se svými dodavateli, velké firmy se skrývají za anonymitu komunikace velké korporace bez osobních vztahů. Výsledkem je fakt, že čím větší je firma, tím je její platební morálka horší.

"Z analýzy je dále patrné, že naopak problémové platby od třiceti dnů po splatnosti se již týkají ve stejném poměru všech firem napříč celou ekonomikou a na velikosti firem již závislé nejsou,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Platební morálka v České republice se za posledních pár let výrazně zlepšila. Za loňský rok byla dokonce lepší v porovnání s Evropou. V roce 2016 včas faktury zaplatilo 44,7 % tuzemských firem, zatímco v Evropě to bylo 39,1 % společností. Zlepšující se platební morálku souvisí podle Štěpánové s konjunkturou tuzemské ekonomiky.