Vyřeší cizinci nedostatek lidí?

Půl milionu cizinců
Půl milionu cizinců / Podle údajů Českého statistického úřadu k roku 2016 v Česku pobývalo 493 400 cizinců, což bylo nejvíc od roku 1993. Nejvíce bylo Ukrajinců, pak Slováků a Vietnamců. Do Česka se vydávají lidé nejčastěji z ekonomických důvodů.
Středa
23.05.2018
Přibývá Čechů, pro které jsou cizinci jedinou možností, jak vyřešit nedostatek pracovních sil na trhu práce. Stále ale převládá názor, že jich v ČR pracuje příliš mnoho.
 

Za poslední dva roky vzrostl v Česku na 55 % podíl lidí v populaci, podle nichž cizinci představují v některých oborech jediné řešení nedostatku pracovních sil na českém pracovním trhu. Do roku 2016 přitom tento názor dlouhodobě zastávaly dvě pětiny lidí. Klesá i podíl lidí, podle nichž cizinci připravují Čechy o práci. Informace vyplývají z výsledků letošního výzkumu agentury STEM, která názory na cizince v Česku a jejich zaměstnávání zjišťuje od roku 2009.

Mezi lidmi nadále převládá názor, že cizinců v Česku pracuje příliš mnoho. Letos to uvedlo 63 % lidí, zatímco v roce 2015 to bylo rekordních 80 %. Že zaměstnávání cizinců připravuje Čechy o práci si v roce 2015 myslelo 72 % lidí, letos podíl klesl na 49 % a posunul se na pomyslné třetí místo. S 55 % ho předstihl pohled na cizince jako na jediné možné řešení nedostatku pracovních sil.

Na vzdělání nezáleží

Změna je patrná i v kombinaci postojů k pracujícím cizincům. Od roku 2015 se podle STEM významně - ze 46 = na 28 % - snížil podíl lidí, podle kterých cizinci připravují Čechy o práci a zároveň v nich nevidí řešení nedostatku pracovních sil. Naopak se ze 14 % na 34 % zvýšil podíl lidí s opačným názorem. Oslabení postojů k cizincům lze pozorovat ve všech vzdělanostních skupinách od roku 2015.

STEM provedl průzkum mezi 19. a 29. dubnem mezi 1046 respondenty staršími 18 let. Nezaměstnanost v ČR letos v dubnu podle údajů Úřadu práce ČR činila 3,2 procenta, bez práce bylo zhruba 243 000 lidí.V březnu 2016, kdy STEM provedl průzkum před dvěma roky, nezaměstnanost dosahovala 6,1 procenta a práci nemělo 443 000 lidí.

Zaměstnávání cizinců v ČR je důležitým tématem i pro českou vládu. Podle jejích plánů by měli cizinci vždy absolvovat do jednoho roku od příjezdu do země kurz tak, aby byla včas zahájena jejich integrace. Cizincům to má pomoct orientovat se v novém prostředí, seznámit je s právy a povinnostmi nebo s místními poměry a zvyklostmi a se základními hodnotami ČR i EU.

Dlouhodobý pobyt pro hledání práce

Kurzy by se měly konat v Centrech na podporu integrace cizinců, které budou ve všech krajích. Náklady na zavedení kurzů, jejich poskytování do roku 2020, provoz center a výstavbu jednoho nového centra podklady pro vládu odhadují na 142 milionů korun. Změny v zákoně jsou podle podkladů reakcí na unijní předpisy, které musí země přejímat. Členské země EU totiž musí do svých zákonů zavést směrnici, která se týká studia, výzkumu, au-pair nebo výměnných pobytů cizinců v těchto zemích.

Novinkou například bude zavedení dlouhodobého pobytu za účelem hledání zaměstnání či zahájení podnikatelské činnosti. Sloužit bude vysokoškolským studentům nebo výzkumným pracovníkům, kteří v zemi dokončí studia či činnost.