Za jeden provaz
Za jeden provaz / Před každým důležitým rozhodnutím si uvědomte, že bude mít dopad na franšízanty, a zvažte následky plánovaných změn pro celou síť.
Úterý
05.06.2018
Představují základ, na kterém je postavený každý úspěšný franšízový systém. Pokud budete dodržovat těchto 5 zásad, vaše značka bude prosperovat a síť růst.
 

Od vzniku franšízingu existují konstanty, které se nikdy nezměnily, a které lze nazvat základními principy obchodování pod zavedenou značkou. Pokud se franšízy řídí těmito zásadami, mohou si být takřka jisté, že jejich systém bude růst a prosperovat. Majitelé franšízových sítí, franšízoři i franšízanti by proto měli vynaložit veškeré úsilí na vybudování a rozvíjení své franšízy na základě těchto 5 jednoduchých zásad:

1. Informujte o výhodách franšízové spolupráce

Při marketingu a prodeji franšízových licencí buďte upřímní a vyhněte se vytváření falešných očekávání. Vždy informujte o konceptu a provozu sítě pravdivě, i když to může znamenat ztrátu potenciálního partnera. Zaměřte se přitom na výhody spolupráce s vaší značkou. V opačném případě získáte pouze kandidáta na franšízanta, který bude sám uvažovat v zajetí nerealistických cílů, nebo si naopak nebude věřit, což určitě není dobrý start podnikání.

2. Učte a školte nové franšízanty

Všichni noví franšízanti by měli projít školením, které je seznámí s provozem franšízové sítě i jejich vlastní pobočky. Některé mladé značky kvůli úspoře investic vstupní školení nenabízejí, což bývá ovšem častá chyba. Je lepší počkat s otevřením nové franšízy a jejího majitele i personál na start dostatečně připravit, než se spoléhat na jejich obchodní talent - byť ten může být neoddiskutovatelný. 

3. Zajistěte, aby franšízanti prosperovali

Při budování nové franšízy i celé franšízové sítě musíte vytvářet systém, který zaručí franšízantům finanční prospěch. Společnosti, které prodávají licence a vyžadují poplatky za užívání neprosperující značky, likvidují své franšízanty již předem, a odsuzují je k neúspěchu. Potažmo tím ještě více poškozují značku jako takovou a její dobrou pověst. I ve franšízingu je prvotním cílem podnikání obživa a finanční zisk.

4. Stanovte si způsob měření jejich úspěchu

Vyhodnoťte finanční výkonnost franšízy na základě podnikatelských plánů. Bez znalosti výkonu franšízantů bude těžké - ne-li nemožné - zjistit, jak dobře funguje celý koncept. Bez přehledu o úspěchu a neúspěchu poboček nebudete mít k dispozici ani informace potřebné k důležitým strategickým rozhodnutím.

5.  Zamyslete se nad dlouhodobým ziskem a krátkodobými výhodami

Před každým důležitým rozhodnutím si uvědomte, že bude mít dopad na franšízanty, a zvažte následky plánovaných změn pro celou síť. Ne každý franšízant je schopen dosáhnout kýženého úspěchu, za jejich selhání ale nesou zodpovědnost i franšízoři a majitelé sítí. Vytyčte jim proto dlouhodobé cíle a poskytněte co možná nejlepší podmínky pro - v ideálním případě - rychlý úspěch. V duchu přesvědčení, které hlásal zakladatel franšízové sítě McDonald's Ray Kroc: "Čím více lidem pomáhám uspět, tím jsem sám úspěšnější.


Kateřina Hejdová
Redaktor

Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017