Před tím, než začnete podnikat, je dobré mít spočítané veškeré náklady na rozjezd pobočky, včetně nákladů na živobytí.
pondělí
24.01.2011
Jak spočítat reálnou částku investice do franchisingu.
 

Zvolili jste si odvětví franchisingu, ve kterém byste chtěli působit. Avšak nevíte, jestli finančně utáhnete nákup licence a běžné náklady na provoz podniku? Zkuste si spočítat celkové náklady na investici a při tom nevynechat žádnou položku.

Konečně se vám povedlo vybrat si franchisingový systém podle vašich představ, ambicí a dovedností. Víte, že právě v tomto a v žádném jiném oboru můžete uspět. Bude to stát hodně úsilí a těžké práce, ale Vy jste připraveni. Teď jistě přemýšlíte, zda obsah vaší peněženky tuto volbu ustojí.

Zajímá vás:
  • Kolik bude stát zahájení vašeho podnikání a jestli jste při vstupním propočtu neopomenuli na skryté výdaje;
  • Jak dát dohromady finanční prostředky potřebné pro váš podnik a ujistit se, že zahájení tohoto podnikání je perspektivní.

Poskytovatel licence souhlasí s úvěrem


Po provedení propočtu vstupních nákladů se může někdy ukázat, že na zvolenou franchisu vaše úspory nestačí. Zjistěte si dopředu, zda poskytovatel licence souhlasí s tím, že investice bude podpořena bankovní půjčkou. Někteří franchisoři s tím nesouhlasí, protože bankovní úvěr je příliš velkým zatížením pro chod franchisingového podniku. Jiní připouštějí úvěrování pouze do určité výše investice.

Jelikož v České republice banky jednají s franchisingovými firmami stejně jako s každým jiným hospodářským subjektem, hledejte prostě úvěr s nejvýhodnějšími splátkami. Nebojte se vyjednávat. Pokuste se zapojit do jednání s bankou franchisora. Konečně jde o podnikání, v němž se hraje o Vaše peníze.

Ověřte si vlastní optimismus


Zjistěte skutečné náklady na podnikání. Nejedná se o prosté sečtení veškerých investičních částek, ale také o verifikaci optimismu franchisora, jakož i toho Vašeho. Franchisingová specialistka Jensine Hough z Velké Británie tvrdí, že pro franchisory je typické, že „přicházejí s neuvěřitelně optimistickými teoriemi, co se týče nákladů na zahájení franchisingového podnikání“.

Podívejme se tedy na skutečné náklady. Začněme tím, že náklady na franchisingový paket jsou pouze výchozím bodem, který kryje základní potřeby. Ptejte se na ně a přimějte franchisora, aby Vám ukázal položkový rozpočet, tzn., kolik stojí samotná licence, kolik školení, kolik nábytek, kolik logistika, kolik naskladnění, atd.

Příjemce licence potřebuje také přesné výpočty položek, které nejsou součástí paketu, ale které také něco stojí, např. náklady na dopravu zboží do prodejny.

Vyhledejte veškeré náklady


Franchisoři nejčastěji neseznamují franchisanty s přesnými propočty provozního kapitálu, který je pro podnikání potřebný, přitom se jedná o údaj, jenž umožňuje předvídat a kontrolovat budoucí náklady. Stává se, že poskytovatelé licence příliš optimisticky odhadují příjmy franchisanta. Nečiní tak se zlým úmyslem, ale – jak říkají – „pro povzbuzení“. Jensine Hough si všimla, že mnoho franchisorů při výpočtu celkové částky investice „k ceně za licenci nepřičítá částky, které jsou potřebné pro běžný provoz, což je – bohužel – později nutí zasahovat do rezervních fondů“.

Jestliže po rozjezdu podnikání po nějakou dobu nevyděláváte, může se Vás zmocnit neklid. Musíte přece hradit běžné výdaje – účty, hypotéční úvěr, pronájem prostor a osobní náklady na život. Z jakých dalších zdrojů čerpat investice? Proto je tak důležité se ptát, jaká je skutečná hodnota investice a jaké jsou další náklady mimo základní franchisingový poplatek.

Poskytovatel licence zajistí i květiny


Franchisant, který přistupuje k síti, si musí ve většině případů obstarat finance na nákup licence a navíc uhradit náklady na pronájem a vybavení provozovny. Poskytovatelé licence tyto náklady sice uvádějí, je ale důležité pamatovat na to, že to nejsou jediné náklady. Nová firma možná bude vyžadovat automobil, ale co potom s ostatním kancelářským vybavením, které potřebujete, abyste vůbec mohli začít pracovat: telefon, fax, přístup k internetu? Franchisingový paket podobné informace vůbec nemusí obsahovat – nemusí být vůbec nikde zohledněny. Proto neváhejte a ptejte se také na tyto náklady.

Existují takoví franchisoři, kteří vybavují kanceláře svých franchisantů nábytkem, dokonce i květinami, avšak není těžké uhádnout, že se jedná o vzácné případy a většina to nedělá. Co potom?

Majitel musí počítat


Při provádění výpočtu celkové částky investice nezapomeňte na výdaje určené na vybavení, pojištění, opravy zařízení, služební cesty, školení a náklady na rozvoj (např. zakoupení zásobovacího vozu).

K tomu přibudou náklady na sortiment, s nímž podnikání rozjíždíte. Pro všechny případy si spočítejte, zda Vám nestoupnou jednotkové náklady, objednáte-li při další dodávce méně zboží. Všechny tyto výdaje musíte nezbytně zahrnout do rozpočtu Vaší nové firmy. A nezapomeňte, nejste manažerem cizího podnikání, ale majitelem vlastního.

Poradci firmy PROFIT system.


Lenka Nováková
Franšízový poradce
/2/
zobrazit více

Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017