Kaufland a Lidl vedou

Ve srovnání s léty 2004–2008, kdy docházelo každoročně k fúzím řetězců, jsou poslední tři roky obdobím stability, kdy pouze přibývají nové prodejny.
Pátek
13.04.2012
Přes 350 miliard korun byly v roce 2011 tržby deseti největších obchodních řetězců na českém trhu.
 

Největší obchodní skupinou roku 2011 zůstává Schwarz (zahrnující hypermarkety Kaufland a diskonty Lidl), následuje Rewe (supermarkety Billa a diskonty Penny Market) a Tesco. První pětku je doplňuje čtvrtý Ahold a Kaufland. Na dalších místech žebříčku se objevují společnosti prodávající široký potravinářský a nepotravinářský sortiment: hypermarkety Globus, velkoobchody Makro Cash & Carry, hypermarkety i menší prodejny skupiny SPAR (Interspar, Spar, Spar Šumava), Geco Tabak, síť hobbymarketů OBI a přední obchodník s nábytkem IKEA. Ta se o desáté místo dělí s velkoobchodní společností Peal (provozující také maloobchodní prodejny Don Pealo). Z těchto obchodníků rozšiřuje svou síť pomocí franchsingu například Tesco a OBI.

Zatímco tržní podíl TOP 10 obchodníků (včetně skupiny Coop, která je největším subjektem v segmentu menších samoobsluh) se v posledních letech nemění a dosahuje zhruba 73 procent, dramaticky se proměňuje chování nakupujících. Spotřebitelská nálada nebyla podle studie společnosti INCOMA GfK a časopisu Zboží&Prodej v posledních pěti letech nikdy horší než na konci roku 2011.

Ani krize roku 2009 nedokázala tak ovlivnit nákupní chování jako souhrnný vliv ekonomického zpomalení, problémů eurozóny, rostoucích cen pohonných hmot a zvyšování DPH v druhé polovině roku 2011. Obavy nakupujících z budoucnosti se potkávají i s dlouhodobými změnami chování – větším důrazem na kvalitu než kvantitu potravin a celkovou racionálností nákupních rozhodnutí. Není divu, že se stále zmenšují nákupní košíky a klesá ochota jezdit na nákupy autem.