Franšízing v Německu zažívá boom

Na českém trhu se prosazuje několik franšíz z Německa. Našli bychom mezi nimi firmy jako TeaGschwendner (na fotce vlevo), která nabízí kvalitní čaje, nebo obchody s dámskou obuví Tamaris.
Úterý
07.06.2016
V Německu působí na 950 franšízových systémů, které vyprodukovaly rekordních 99,2 miliard eur. V Česku je to 239 konceptů.
 

Agentury Franchise Monitor a Institut pro franšízing zveřejnili ve spolupráci s německou franšízovou asociací (DVF) výsledky průzkumu franšízového trhu za rok 2015. Ten odhalil, že franšízový sektor v Německu za posledních 10 let rostl ve všech sledovaných oblastech, mezi které patřil celkový zisk, průměrný zisk v přepočtu na franšízanta, počet franšízových jednotek, ale i počet zaměstnanců v sektoru franšízingu.

Každý z držitelů franšízové licence, bez ohledu na to, zda má jednu nebo více poboček, dosáhl průměrného zisku 1,4 miliardy eur v roce 2015, což představuje nárůst o 2,6 %. V Německu je v současnosti 156 tisíc franšízových jednotek, které spravuje 117 tisíc franšízantů. Sledovaný sektor zaměstnává celkově 686 tisíc zaměstnanců, mezi něž se započítávali i pracovníci zaměstnaní na částečný úvazek a ti, kteří si ve franšízingu jen přivydělávají. Podle Franchising Reportu, který každoročně zpracovává poradenská společnost Profit system, bylo pro srovnání ke konci roku 2015 v Česku 3 906 franšízových jednotek spravovaných 3 139 franšízanty.

Franšízové systémy jsou u našich západních sousedů nejčastěji využívány v sektoru služeb, které pokrývají 39 % trhu, následuje obchod s 31 % a 20 % náleží sektorům gastronomie, turismu a rekreace. Zbývajících 10 % pokrývá sektor logistiky, stavebnictví a renovací. Počáteční investice pro více než polovinu franšízových systémů v Německu (54 %) stojí 50 tisíc eur, zatímco pro pětinu systémů je třeba investice v rozmezí 50 – 100 tisíc eur. Pro zhruba 18 % franšízových systémů je třeba počáteční kapitál 100 až 200 eur. 7 % systémů vyžaduje investici vyšší než 200 tisíc eur. Český franšízový trh naproti tomu tvoří služby s 41%, sektor obchodu 34%, gastronomie, turismus a rekreace 18% a sektor stavebnictví okolo 7%.

Z Franchising Reportu rovněž vyplývá, že v České republice působilo ke konci roku 2015 celkem 13 franšízových systémů původem z Německa. Najdeme mezi nimi například luxusní zmrzlinářství Häagen-Dazs, půjčovnu aut Sixt, nebo prodejce bot Steilmann a Tamaris. Na tuzemském trhu se chce nově prosadit i německý prodejce čajů střední a vyšší třídy TeaGschwendner. Podle portálu FranchiseDirect patří mezi 100 nejlepších franšízových systému dva původem německé systémy. První je realitní kancelář Engel & Volkers. Druhým pak maloobchodní řetězec Vom Fass.