Ocenění českých lídrů startuje
Rok 2020 v projektu Ocenění českých lídrů ukázal, že firmy, které jsou do něj zapojeny, jsou páteří české ekonomiky, a tím i ekonomickou a sociální stabilitou naší země. Letošní ročník se tak opět posouvá do nové roviny. „Je opravdu důležité zdůraznit význam těchto českých firem, českých podnikatelů a zaměstnavatelů, kteří i přes abnormální podmínky a neuvěřitelné překážky jdou stále dál. Je nutné ocenit jejich usilovnou píli a nezlomnou vytrvalost a zároveň vyzdvihnout jejich morální, sociální a ekonomický přínos,“ říká Helena Kohoutová, zakladatelka projektu a také Podnikatelské platformy Helas.
V předešlém ročníku, který byl již poznamenán situací spojenou s pandemií COVID-19, vyhovělo kritériím Ocenění českých lídrů 1516 společností, do finále se jich pak dostalo 92. Více jak 60 % těchto firem působí na trhu již od 90. let, firmy založené po roce 2 000 tvořily loni čtvrtinu uchazečů o zisk ocenění. Z analýzy loňských finalistů soutěže vyplynulo, že jsou důležitými zaměstnavateli, ve svých regionech patří k těm předním, když celkově zaměstnávají zhruba 15 tisíc lidí a představují obrat ve výši blížící se 10 miliardám korun.
Úspěšní vidí příležitosti
Podle Pavla Fingera, místopředsedy představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s, koronavirové období zatím překvapivě příliš nezamíchalo s výsledky hospodaření firem v různých oblastech podnikání. Například z hlediska poměru mezi nově vzniklými a zaniklými obchodními společnostmi si nejlépe vedly ty firmy, které působí v dopravě a skladování a ve stavebnictví. Kromě těchto oborů můžeme najít české lídry například rovněž mezi společnostmi z oboru nakládání s nemovitostmi. Všichni víme, že například hypoteční trh roste setrvale bez ohledu na pandemii, což právě tomuto odvětví velmi pomáhá.
Zajímavostí jistě je, že se počet společností v letošním roce zvýšil dokonce i v oboru poměrně značně zasaženém pandemií, kterým je ubytování, stravování a pohostinství. Naopak nepříznivou relaci mezi počtem vzniklých a zaniklých společností vykázala oblast obchodu, zde však došlo k prohloubení již existující tendence poklesu počtu společností z předchozích let. Totéž platí i pro firmy působící v profesních, vědeckých a technických činnostech, které byly postiženy stagnací počtu společností již i v předchozích obdobích. „Opravdoví lídři se však snaží najít příležitosti k rozvoji svého podnikání i v krizových obdobích, přičemž dobře vědí, že musí být na správném místě ve správném čase a k tomu vede jediná cesta, kterou je neustálé vyhodnocování dostupných informací a rychlá reakce na vznikající anebo předvídanou poptávku,“ doplňuje Pavel Finger.
Společnosti, které jsou 100% v rukách českých majitelů, dosahují ročního obratu minimálně 200 milionů korun alespoň v jednom hodnoceném roce, zaměstnávají více jak 50 lidí a získali nominaci odborného garanta, se mohou do soutěže registrovat online do 23. září 2021. Vítězové budou představeni v listopadu.

PŘEČTI ČLÁNKY

Zpráva o chystané transformaci České pošty probudila a odhalila plány na uzavírání poboček. Jaký vliv to bude mít na koncept Pošta Partner?
První pobočky by zde v příštím roce měl otevřít řetězec restaurací Popeyes. Do Česka vstupuje prostřednictvím master-franšízy.
Novou generální ředitelkou společnosti McDonald’s pro český a slovenský trh se stala Yuliya Badritdinova. Aktuálně tak má na starosti 3 trhy.
Pandemie se výrazně odrazila na počtu firem v Česku, kterým hrozí krach. Některá odvětví jsou zasažena fatálně. Může franšíza snížit riziko krachu?
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
CrossCafe přichází s novým konceptem franšízingu. Kavárny buduje ve vlastní režii a nabízí je k odkupu až když jsou ziskové. Franšízant získá klientelu a vyškolený personál.
Stravování v krabičkách se prosadilo v českých domácnostech i kancelářích. Jak na to jde česká franšíza FITeat?
Špagetka je franšíza s čerstvými těstovinami, kávou a zmrzlinou má originální receptury i způsob lokace trucků. Jak tento koncept funguje v praxi?
Poptávka po úklidových, stěhovacích a řemeslných službách je velká. Jak z této situace těžit vysvětlí Jiří Bártík, obchodní manažer mezinárodní franšízové sítě Extra Services.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI