Firmy v nebezpečí
Za prvních pět měsíců letošního roku se počet ohrožených firem v ČR zvýšil o 11 166. To je téměř o třetinu víc než ve stejném období roku 2020. Vyplývá to z analýzy společnosti Dun & Bradstreet, který dlouhodobě sleduje vývoj podnikatelského klimatu u nás.
Do kategorie ohrožených firem jsou dle analýzy zařazeny společnosti v potížích, tedy ty, které například zahájily konkurzní nebo restrukturalizační řízení, jsou v dočasné ochraně, v likvidaci atd. Zasažení zaměstnanci jsou pak součtem zaměstnanců těchto společností. V kategorii ohrožených firem se v České republice podle našich analýz za celý loňský rok ocitlo 22 471 firem a 62 172 zaměstnanců, kteří by mohli přijít o práci,“ říká Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet s tím, že ve srovnání s rokem 2019 se jednalo, v případě firem, o nárůst o 16 % a v případě zaměstnanců o pětinu.
Negativní trend bohužel přetrvává i nadále. Do května přibylo dalších 11 166 ohrožených firem, což představuje meziroční přírůstek o 31 % a v porovnání s předkrizovým rokem 2019 o 39 %. O něco horší je situace v počtu zasažených zaměstnanců. Jejich počet letos narostl na 32 885, což je v porovnáním s loňským rokem o 36 % víc a o 73 % víc než v roce 2019.
Franšíza jako řešení?
Dá se očekávat, že do konce roku budou počty ohrožených firem i nadále růst, a to v souvislosti s koncem podpůrných programů, které pro firmy a podnikatele připravila vláda. Současně s tím lze předpokládat i nárůst zájmu o franšízové podnikání. „V minulosti jsme byli svědky toho, že po ekonomické krizi vzrostl počet podnikatelů, kteří mají zájem o podnikání pod hlavičkou zavedených konceptů,“ říká Lenka Nováková, konzultantka poradenské společnosti PROFIT system franchise services.
Hlavní motivací pro majitele firem, kteří byli vinou krize nuceni své firmy zavřít, je eliminace rizika, které s sebou podnikání přináší. Chtějí i nadále podnikat, ale láká je možnost rozvíjet svůj byznys se silným partnerem v zádech. Další skupinou, která se po krizi často rozhoduje o vstupu do franšízové sítě, jsou zaměstnanci, kteří jsou buď bez práce, nebo chtějí převzít odpovědnost za svou budoucnost a rozjet vlastní byznys. V případě, kdy nemají svůj originální nápad, případně finance na jeho realizaci, představuje pro ně franšíza snadnější cestu k podnikání.
„Všechny výše uvedené důvody, proč podnikatelé uvažují o pořízení franšízové licence, jsou zcela běžné a do jisté míry i legitimní. Vždy však uchazeče o franšízu upozorňujeme na to, že ne pro každého je franšízové podnikání ideálním řešením. Zvláštní důraz pak klademe na to, abychom jim vysvětlili, že i ve franšízingu existuje jistá míra rizika. Pokud se však stanou součástí kvalitně nastaveného a prověřeného konceptu, nebudou na své podnikatelské problémy a výzvy sami. Proto je vždy potřeba věnovat výběru franšízové značky zvýšenou pozornost, nerozhodovat se impulsivně a případně využít i služeb profesionála ve franšízingu,“ upozorňuje Lenka Nováková.

PŘEČTI ČLÁNKY

Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Do soutěže Ocenění Českých Podnikatelek se letos přihlásil rekordní počet žen. Jména vítězek vybraných odbornou porotou se dozvíme na podzim.
Soutěž vyzdvihne úspěšné ryze české firmy již popáté. Vítěze odborná porota vybere z 1526 nominovaných společností, 202 firem je nominováno poprvé.
Projekt Ocenění Českých Podnikatelek letos vyhlásil nejúspěšnější podnikatelky již potřinácté. Vítězky vzešly z 56 finalistek.
Letošní ročník Ocenění Českých Lídrů zná své vítěze. V soutěži uspěly i značky, které se rozvíjí prostřednictvím franšízových licencí. Které to jsou?
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
„Uchazeči o naši franšízu nemusí mít zkušenosti z oboru logistiky. Naším franšízantem je i bývalý bankéř," prozrazuje Stanislav Nečas, Head of Franchise konceptu DoDo.
Pravidelná setkání franšízantů jsou pro franšízovou síť Helen Doron English v Česku velmi důležitá. Po dvouleté přestávce kvůli pandemií se mohou opět potkávat osobně.
Letošní rok je pro franšízovou značku Husse ve znamení stabilizace sítě. Nezapomíná ale ani na expanzi a inovace.
Populární na fóru
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách
Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...