Firmy v nebezpečí
Za prvních pět měsíců letošního roku se počet ohrožených firem v ČR zvýšil o 11 166. To je téměř o třetinu víc než ve stejném období roku 2020. Vyplývá to z analýzy společnosti Dun & Bradstreet, který dlouhodobě sleduje vývoj podnikatelského klimatu u nás.
Do kategorie ohrožených firem jsou dle analýzy zařazeny společnosti v potížích, tedy ty, které například zahájily konkurzní nebo restrukturalizační řízení, jsou v dočasné ochraně, v likvidaci atd. Zasažení zaměstnanci jsou pak součtem zaměstnanců těchto společností. V kategorii ohrožených firem se v České republice podle našich analýz za celý loňský rok ocitlo 22 471 firem a 62 172 zaměstnanců, kteří by mohli přijít o práci,“ říká Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet s tím, že ve srovnání s rokem 2019 se jednalo, v případě firem, o nárůst o 16 % a v případě zaměstnanců o pětinu.
Negativní trend bohužel přetrvává i nadále. Do května přibylo dalších 11 166 ohrožených firem, což představuje meziroční přírůstek o 31 % a v porovnání s předkrizovým rokem 2019 o 39 %. O něco horší je situace v počtu zasažených zaměstnanců. Jejich počet letos narostl na 32 885, což je v porovnáním s loňským rokem o 36 % víc a o 73 % víc než v roce 2019.
Franšíza jako řešení?
Dá se očekávat, že do konce roku budou počty ohrožených firem i nadále růst, a to v souvislosti s koncem podpůrných programů, které pro firmy a podnikatele připravila vláda. Současně s tím lze předpokládat i nárůst zájmu o franšízové podnikání. „V minulosti jsme byli svědky toho, že po ekonomické krizi vzrostl počet podnikatelů, kteří mají zájem o podnikání pod hlavičkou zavedených konceptů,“ říká Lenka Nováková, konzultantka poradenské společnosti PROFIT system franchise services.
Hlavní motivací pro majitele firem, kteří byli vinou krize nuceni své firmy zavřít, je eliminace rizika, které s sebou podnikání přináší. Chtějí i nadále podnikat, ale láká je možnost rozvíjet svůj byznys se silným partnerem v zádech. Další skupinou, která se po krizi často rozhoduje o vstupu do franšízové sítě, jsou zaměstnanci, kteří jsou buď bez práce, nebo chtějí převzít odpovědnost za svou budoucnost a rozjet vlastní byznys. V případě, kdy nemají svůj originální nápad, případně finance na jeho realizaci, představuje pro ně franšíza snadnější cestu k podnikání.
„Všechny výše uvedené důvody, proč podnikatelé uvažují o pořízení franšízové licence, jsou zcela běžné a do jisté míry i legitimní. Vždy však uchazeče o franšízu upozorňujeme na to, že ne pro každého je franšízové podnikání ideálním řešením. Zvláštní důraz pak klademe na to, abychom jim vysvětlili, že i ve franšízingu existuje jistá míra rizika. Pokud se však stanou součástí kvalitně nastaveného a prověřeného konceptu, nebudou na své podnikatelské problémy a výzvy sami. Proto je vždy potřeba věnovat výběru franšízové značky zvýšenou pozornost, nerozhodovat se impulsivně a případně využít i služeb profesionála ve franšízingu,“ upozorňuje Lenka Nováková.
PŘEČTI ČLÁNKY
Zpráva o chystané transformaci České pošty probudila a odhalila plány na uzavírání poboček. Jaký vliv to bude mít na koncept Pošta Partner?
První pobočky by zde v příštím roce měl otevřít řetězec restaurací Popeyes. Do Česka vstupuje prostřednictvím master-franšízy.
Novou generální ředitelkou společnosti McDonald’s pro český a slovenský trh se stala Yuliya Badritdinova. Aktuálně tak má na starosti 3 trhy.
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Do soutěže Ocenění Českých Podnikatelek se letos přihlásil rekordní počet žen. Jména vítězek vybraných odbornou porotou se dozvíme na podzim.
Nejčtenější
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Další franšíza vstoupí do konkurence amerických fastfoodových značek a první pobočka vznikne v Praze. Co nového se dá do byznysu s burgery přinést?
Realitní franšíza Remax potvrzuje oživení realitního byznysu. Kde jsou další příležitosti a jak vypadá spolupráce s touto značkou nám přiblížil generální ředitel Jan Hrubý.
Volný čas po práci pro většinu lidí znamená příjemné aktivity, zároveň je to také podnikatelská příležitost. Franšízová síť Regatta to naučila už přes 250 franšízantů v Evropě.
Populární na fóru
Správný čas na byznys
platí nabídka půjčky zdarma ještě dnes. kontaktujte pro více informací klikajaromir16@gmail.com
Správný čas na byznys
Zdravím všechny, prohrál jsem peníze tolika společnostem, které se vydávají za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Zaměřeno na vzdělávání
Ahoj všichni, přišel jsem o peníze od tolika společností, které se vydávaly za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...