Ghost Kitchen – budoucnost gastronomie?

Jídlo kdekoliv / Pandemie odhalila potenciál rozvozu jídla. Tzv. Ghost Kitchen tak mohou profitovat z chuti zákazníků vychutnat si jídlo v prostředí domova či kanceláře.
Pátek
02.12.2022
Pandemie přinesla nový druh podnikání v oblasti gastronomie. Jsme svědky nového nastupujícího trendu?
 

Poslední roky jsou pro majitele gastropodniků poměrně náročné. Nucené omezení provozu v době covidu a přetrvávající nejistota přivedly mnoho podniků ke krachu, na jiné měly katastrofální dopady. Pokud měly restaurace, bistra nebo bary pandemii přežít, museli se jejich majitelé zamyslet nad přehodnocením jejich fungování. Řadě z nich se to podařilo, a zatímco klasické restaurace byly pro hosty zavřené, objevil se nový styl podnikání v gastru – vznikly značky specializující se na rozvoz jídla.

Tzv. Ghost Kitchen jsou kuchyně určené výhradně pro rozvoz jídel. Nenajdete je v centrech měst nebo food courtech obchodních center. Nemají číšníky, jídelní lístky, stoly a židle – jinými slovy, žádné další režijní náklady. Kromě toho, že vytvoření a provoz kuchyně duchů je levnější, lze ji i rychle zřídit. Potřebujete pouze kuchyň s přístupem pro rozvozce a certifikovaný hygienický průkaz.

Takové kuchyně, které můžete znát i pod pojmem "virtuální kuchyně", fungují při plnění objednávek na jídlo s sebou pro takové aplikace třetích stran, jako jsou Uber Eats, Wolt nebo Dámejídlo.cz. Cílem těchto kuchyní je těžit z kulturní změny směrem k jídlu s sebou, jejíž hodnota se do roku 2030 odhaduje na 1 bilion dolarů.

Budování značky jako klíč k úspěchu

V případě „kuchyní duchů“ překvapivě není největším problémem přilákat spotřebitele. Problém spočívá v budování značky. Pro zákazníky je těžké ztotožnit se s restaurací, kterou nikdy neviděli. Čelíte také výzvě udržet kontrolu kvality, protože jídlo dodává obvykle třetí strana. Investice do kvalitnějšího obalu a značky je způsob, který doporučujeme, jak bojovat s oběma těmito problémy.

Některé restaurace, zejména v zahraničí, se poměrně brzy úspěšně přeorientovaly na take-away a otevřely další Ghost Kitchen, aby pokryly poptávku během výluky, jako například Five-Guys, Applebee's a Chili's v USA. Pomáhá to také udržet neustálý provoz řidičů rozvážkové služby. Během pandemie si velké společnosti nenechaly ujít příležitost a vytvořily různé značky na aplikace take away, aby otestovaly nové položky menu bez rizika tvrdého zásahu značky.

Ukazuje se, že virtuální kuchyně jsou inovativním, nákladově a rizikově efektivním způsobem podnikání. Změna pracovní kultury, které jsme v současnosti svědky, znamená, že o jídla s sebou je mezi zákazníky zájem vyšší než kdykoli předtím. Zdá se, že jde o více než jen o trend a zajímavý prostor ke sledování.


Snížení nákladů / Kuchyně typu Ghost Kitchen jsou levnější na provoz. Nemusí hledat atraktivní lokality, s nimiž jsou spjaty vysoké nájmy, najímat číšníky či přemýšlet o doplňkových službách.

Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017