Mít dobrý tým a tah na bránu
Jak dlouho vaše pobočka funguje a kolik jí asi prošlo dětí?
Pobočku jsem převzala po předchozím majiteli v roce 2012. Vybudovala jsem nové centrum ve vile po mé babičce, která celý život učila na místním gymnáziu a jsem ráda, že se tak nějak tímto zachovala rodinná tradice. Zároveň jsem stále učila v Písku, kde jsem otevřela svou první školu v roce 2010. V Písku jsem vybudovala školu od nuly a začít v neznámém městě beru doteď asi jako svou největší výzvu, k tomu jsem čekala druhého potomka a během několika let i třetího, takže žádná mateřská dovolená nepřipadala v úvahu, babičky fungovaly na sto procent. V Roce 2012 jsem začínala zhruba se 70 dětmi v Budějovicích a 40 dětmi v Písku, nyní máme v Budějovicích 390 studentů.
Vaše pobočka v Budějovicích patří k mimořádně úspěšným. Jaký byste zájemcům o vlastní centrum předala recept, aby se jim podařil takový růst?
V prvé řadě mít podporu rodiny. Dále mít kolem sebe dobrý tým, a hlavně mít tah na bránu. Jsem člověk, který když si něco umane, tak to i dotáhne. A když už se vše rozjede, nedůležitější je pečovat o zákazníka. Aby měl dostatek informací, aby nevznikaly zbytečná nedorozumění, aby vše bylo jasné. Aby se rodiče a děti cítili opečováváni. Je potřeba zajistit kvalitní lektory a zázemí. Musíte vytvořit pocit dobré atmosféry a profesionálního přístupu. Zjistila jsem, že díky tomu nemusím už dělat žádnou lokální reklamu, nové děti chodí většinou na odporučení.
Za jak dlouho se zhruba investice do vlastního centra vrátí?
Primárně to závisí na tom, jaká je vstupní investice. Tím, že jsem měla vlastní prostory, rekonstrukce nebyla finančně náročná a zároveň jsem nabrala i dostatek studentů, vrátilo se mi vše téměř okamžitě.
Jak se vám daří získávat nové lektorky a lektory?
Toto je jedna ze stinných stránek tohoto typu podnikání, neboť výuka probíhá převážně v odpoledních hodinách. Většinou volím z řad studentů, případně se mi hlásí maminky na mateřské nebo maminky, které si chtějí přivydělat a odreagovat se od starostí všedních dnů.
Je potřeba být nejprve lektorkou, a nebo se dá pustit do podnikání rovnou se záměrem založit centrum?
Z osobní zkušenosti si troufám tvrdit, že je lepší si vyzkoušet výuku na vlastní kůži. Získáte představu o tom, jak vše funguje, jaká je časová náročnost práce od přípravy na hodinu po organizaci dne otevřených dveří, od vedení účetnictví po komunikaci s rodiči.
Jak toto rozhodnutí ovlivnilo váš rodinný život?
Z větší části pozitivně, začínala jsem kvůli vlastním dětem, a to se, troufám si říci, povedlo. Všechny tři děti mají kladný vztah k angličtině, a to je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě odpolední výuka není standardní režim, ale zrovna u mne to problém nebyl.
Co byste vzkázala těm, co se nyní rozhodují, jestli založit centrum?
Pokud jste podnikaví, akční a jste rádi pánem svého času, jděte do toho.
Váš nejhezčí, nejemotivnější zážitek za dobu existence?
Asi vždy na letním táboře, který letos proběhne po dvanácté, je to závěrečné vystoupení dětí. Hrajeme pohádku, se vším všudy, kostýmy, kulisy, režie, výroba, scénář, vše si děláme sami, je to zároveň premiéra a derniéra, neskutečně emotivní záležitost, vždy se to totiž povede a pokaždé řekneme, že to bylo opravdu nejlepší. Všichni pláčou, děti, rodiče, lektorky. A samozřejmě, když dostaneme zpětnou vazbu od rodičů, studentů, že se jim daří ve škole, že díky nám je angličtina baví, že mají nejlepší výsledky. Že s námi skládají mezinárodní zkoušky. A taky nás doporučují a máme dlouhý seznam zájemců o naši výuku. To jsou takové malé výhry a zadostiučinění za dobře odvedenou práci.
PŘEČTI ČLÁNKY
„Naše franšízy vedou většinou ženy, které jsou aktivní a motivované dosahovat výsledků vlastními silami,“ říká manažerka Helen Doron English Barbora Tošenovská.
Máte podnikavého ducha a talent pro práci s dětmi? Seznamte se Helen Doron English.
Franšízových příležitostí pro podnikatele vidící budoucnost v oblasti školního i mimoškolního vzdělávání, je v Česku celá řada. Tady jsou si některé z nich.
Do turecké Antalye se sjeli master-franšízanti Helen Doron English z celého světa. Chybět tak nemohl ani ten z Česka.
S výukou angličtiny metodou Helen Doron měla Olga Haitl zkušenost jako nezávislá učitelka. Po zkušenostech z pandemie se rozhodla stát se franšízantkou.
Nejčtenější
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Další franšíza vstoupí do konkurence amerických fastfoodových značek a první pobočka vznikne v Praze. Co nového se dá do byznysu s burgery přinést?
Realitní franšíza Remax potvrzuje oživení realitního byznysu. Kde jsou další příležitosti a jak vypadá spolupráce s touto značkou nám přiblížil generální ředitel Jan Hrubý.
Populární na fóru
Angličtina hlasitě
Aby ne, dneska angličtinu potřebuje pomalu i prodavačka. Tak aby o ní nebyl zájem. Mě je 45 a taky jsem musel začít chodit na kurzy kvůli zaměstnání. Ale není to...
Matika snadno a rychle
Vidíte, Bedřichu, máte příležitost něco vytvořit :)
Matika snadno a rychle
Jo, není něco i pro dospělé? Někteří jedinci by lekce matiky potřebovali...
Matika snadno a rychle
Zajímavá franchisa. Je dobře, že se někdo konečně zajímá i o vzdělání matematické