Neseďte doma, jděte za hranice

Studie byla vypracována na základě makroekonické analýzy a průzkumu provedeného mezi 410 řediteli ze segmentu malých a středních podniků zemí G7 a Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Mexika.
Středa
13.02.2013
Působení na zahraničních trzích se malým a středním podnikům vyplácí.
 

Pravděpodobnost úspěchu malých a středních podniků (SME) zabývajících se mezinárodním obchodem je dvakrát vyšší než u stejně velkých firem, které jsou aktivní pouze na vnitrostátním trhu. Vyplývá to ze studie společností IHS a DHL Express provedené na základě průzkumu mezi 410 řediteli ze segmentu malých a středních firem.

Jednou z klíčových výhod pro firmy působících za hranicemi své země je již samotný přístup na nový trh, na který se dostali právě díky svému mezinárodnímu zaměření. Další výhodou je pak dle studie přístup k novému know-how a technologii, ke kterým se dostávají, a také diverzifikace produktů a služeb, ke které museli vzhledem ke svému zahraničnímu působení přistoupit.

Mladší jsou dravější

Výzkum rovněž ukazuje zvyšující se rychlost globalizace a intenzivnější mezinárodní zaměření mezi menšími podniky. Malé a střední firmy založené v posledních 5 letech se s mnohem větší pravděpodobností zaměřují na trhy za hranicemi než jejich dříve založené protějšky. A to i přes to, že doba, kterou měly na svůj růst, je kratší. Většina SME, které za poslední tři roky překonaly svůj domácí trh, uvedla, že rovněž plánují v příštích třech letech zvýšit podíl exportu na svém obratu, a to i přes nejisté ekonomické prostředí.

„Tento trend jsme zaznamenali i mezi vítězi lokální soutěže Exportní cena DHL UniCredit, která tento rok vstupuje již do svého 16. Ročníku,“ doplňuje Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express CZ s tím, že čeští exportéři stále častěji slaví úspěchy právě na nových trzích jako je například Brazílie nebo Saudská Arábie a nestabilní ekonomickou situaci využívají ve svůj prospěch.

I české franchisy chtějí ven

Výhody zahraniční expanze vidí i mnohé původem české franchisové koncepty. I proto jich spoustu najdeme nejen u nás, ale také za hranicemi. Ne nutně to pak musí být jen na Slovensku. Jednou z takových firem je například výrobce outdoorového oblečení BUSHMAN. Loni se svými prodejnami expandoval do Bulharska, své obchody otevřel i ve Vídni. Letos na jaře se otevřou dva značkové obchody i na území Ruské federace. Úspěšně se rozvíjí spolupráce s obchodními partnery z Jihoafrické republiky, kde by se značka měla ve stejné době objevit ve vybrané obchodní síti. Intenzivně pak BUSHMAN jedná také s obchodními partnery z USA a Číny.

Na rozvoj sítě v zahraničí sází i další franchisové značky jako například Fruitisimo, Svět zdraví, The PUB, Výtopna nebo Expreska.


/1/
zobrazit více