Jak si vybrat nejlepší podnikatelský záměr?

Středa
17.03.2010
Potenciální franchisanti často žádají o doporučení, který franchisový systém je nejlepší, ale takhle jednoznačně to říci nelze.
 

Každý franchisant má jiná očekávání, je jinou osobností a má jiné finanční možnosti, takže co je nejlepší pro jednoho, nemusí být nejlepší pro ostatní. Proto si každý musí vybrat takový franchisový systém, který mu bude nejlépe vyhovovat. Pomoc s výběrem správného franchisového konceptu patří mezi naše základní služby.

Při zvažování možnosti stát se franchisantem potřebujete především vědět, co to je franchising, získat teoretické znalosti o této formě podnikání a v neposlední řadě objevit její výhody a nevýhody. Pak můžete posoudit, zda jste osoba, která se může stát franchisantem. Budete si muset odpovědět na několik otázek. Například: Jste schopni přijmout nastavený rámec a zavedené způsoby podnikání, ve kterém systém pracuje? Franchisanti nemají příliš velký prostor pro improvizaci a realizaci svých nápadů. Zeptejte se také sami sebe, zda Vám opravdu nebudou vadit časté kontroly franchisora. I když budete nezávislý subjekt, budete ho muset o všem informovat, sdílet a dávat k dispozici všechny dokumenty, včetně těch finančních. Pokud už na začátku zjistíte, že máte větší ambice než podnikat „v souladu s pokyny jiných“ a chcete realizovat své vlastní myšlenky, je lepší opustit myšlenku stát se franchisantem hned na začátku.

Finance
Vstup do franchisové sítě je spojen se vznikem některých výdajů. Jsou to náklady, které hradí každý podnikatel, když začne podnikat: pronájem prostor, rekonstrukce a vybavení, nákup zboží aj. Také je však třeba počítat s výdaji, které jsou pro franchisu specifické, jako vstupní licenční poplatky a průběžné poplatky. Stejně tak je nutné si položit několik otázek týkajících se financí. Kolik peněz vynaložím na investice? Můžu si dovolit přijít o tyto peníze? Jak budu financovat vstup do franchisového systému, můžu využít úvěr? To jsou však pouze základní otázky, které vyžadují odpověď. Chcete-li zvolit vhodný franchisingový systém, měli byste si také stanovit své vlastní cíle. Jde především o Vaše požadavky na měsíční příjem, zda bude franchising Vaším jediným zdrojem příjmů a také, zdali budete mít prostředky, které budou dostačují pro život v průběhu rozjezdu podnikání. Protože rozjezd znamená další náklady. V neposlední řadě finanční ukazatele a odhady by vám měl předložit franchisor.

Obor
Finance jsou jedna věc, ale ještě je důležitý výběr odvětví, ve kterém sami sebe vidíte podnikat. Měli byste k němu mít kladný vztah, neboť se tím pak budete zabývat několik příštích let. Vyberte si to, co Vás zajímá, ale z pohledu podnikatele. Položte si opět několik otázek. Jaká je poptávka po zboží nebo službách, které se vám líbí? Nejde jen o sezónní či dočasnou módní záležitost? Zhodnoťte konkurenci, zda existuje a jak je silná. A co obchodní značka? Je známá pouze lokálně/regionálně nebo působí v rámci celé České republiky nebo jde o značku dokonce globální? Myslíte si, že přiláká mnoho zákazníků?

Porovnání
Když už za sebou máte rozhodnutí, v jakém odvětví chcete podnikat, porovnejte si různé systémy, které v něm již fungují. Jistě se liší ve svých požadavcích na franchisanty. Také doporučujeme zjistit, jak dlouho jsou na trhu, jaké jsou jejich vlastní a franchisové prodejny a jaké jsou rozdíly v poplatcích účtovaných franchisorem. Zjistěte si co nejvíce rozdílů a vyberte ty zásady systému, které Vám vyhovují nejvíce. Pokuste se najít co nejvíce informací o systémech, které Vás zajímají. Přečtěte si tisk, prohledejte internet a ptejte se na fórech o podnikání.

Schůzka
Nejlépe franchisora poznáte na schůzce při osobním setkání. Osobní kontakt se zástupcem sítě je velmi užitečný a nenahraditelný. Jednak je nejlepší potvrdit si získané aktuální informace přímo od zdroje a jednak se můžete zeptat na všechny další informace, které vás zajímají. Čím více informací získáte, tím snazší je pro Vás rozhodnout se správně. Subjektivní dojem z toho, co říká osoba odpovědná za styk s franchisanty, je dle našeho názoru velmi důležitý.

Ověření
Vytvořte si vlastní hodnocení nabídek franchisových systémů. Nespoléhejte se výlučně je na informace poskytnuté franchisorem, zejména pak ve finančních záležitostech buďte obezřetní. V ideálním případě si připravte vlastní obchodní plán, který vám umožní odhadnout skutečné náklady a předpokládanou návratnost investic. Promluvte si s ostatními franchisanty v síti, pokud se s nimi dostanete do kontaktu. Sundejte si růžové brýle a racionálně proveďte kalkulaci. I zde platí, dvakrát měř a jednou řež!

Rozhodnutí
Přečtěte si pečlivě smlouvu. Ta Vám řekne mnoho nejen o systému, ale také o franchisorovi. V dobrém systému by neměl být problém obdržet smlouvu, na jejímž základě si můžete zhotovit analýzu. A pamatujte si, že konečné rozhodnutí je dobré přijmout až po konzultaci smlouvy s profesionálním poradcem.


Marek Halfar
Franšízový konzultant

Populární na fóru

Jak vydělat peníze na YouTube?

Flexibilní půjčka pro každého: MARCELA.KREJSOVA01@GMAIL.COM. Půjčte si od 50 000 do 45 500 000 Kč na cokoliv a splácejte nebo odkládejte o měsíc po každém...

1 komentář(e)
posledni 31.05.2024
Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017