Master-licence představuje šanci

Na portálu Franchising.cz se prezentuje několik společností, kteří se chtějí v Česku rozvíjet na základě master-franchisové licence.
Pátek
17.10.2014
O master-franchisových licencích se mluví málo. Přitom být master-franchisantem není nic složitého.
 

Mnoho podnikatelů, kteří uvažují nad podnikáním pod franchisovou značkou, přemýšlí především nad pořízením franchisové licence na otevření jedné pobočky. Přitom existují i koncepty, zejména zahraniční, které nabízejí master-franchisovou licenci, což by jim pomohlo expandovat na zahraniční trh. Takový partner rozumí trhu lépe a dokáže rychleji vytvořit franchisovou síť. Pro podnikatele nejsou příliš oblíbené, jelikož v nich vidí mnohem větší náklady, ať už finanční tak i časové. Ovšem to není vždy pravda.

Master-franchisové licence nabízejí možnost přivést na trh službu, která zde chybí, přitom v zahraničí dobře funguje. A finance na koupi licence jsou někdy třeba i nižší než pořízení jedné pobočky. „Začátky jsou u master-franchisy stejné jako u jednotlivé franchisy. Partner nejdřív otevře svou pobočku a následně se pomocí vyhledávání vhodných franchisantů stará o vybudování sítě,“ dodává Marek Halfar, master-franchisant jazykových škol Helen Doron.

Cesta pro master-franchisanta je usnadněna i tím, že společnost, co se rozhodne expandovat pomocí master-franchisy, má už na svém domovském trhu pevné zázemí a dokáže svému novému partnerovi pomoci v začátcích. A finance nejsou velké. "Finance budou vždy zapotřebí, ať už se jedná o jakoukoliv formu. Společnost, co se však rozhodne expandovat, má také více finančních prostředků k tomu, aby se na trhu prosadila, což může v začátcích master-franchisantovi pomoci," dodává Marek Halfar. Samozřejmě však nemůže podnikatel očekávat, že mu vše firma dá do vínku.

Stačí si jen vybrat

Portál Franchising.cz, který provozuje poradenská společnost PROFIT system, v Katalogu franchis nabízí pro podnikatele mnoho příležitostí jak vést byznys, který funguje. Systémy, které chtějí uspět, se sem hrnou ze všech koutů světa, nejčastěji však z Evropy. Například z Portugalska uklízecí firma House Shine, společnost nabízející služby v oblasti výstavby a oprav Imo24h, kosmetická centra DepilConcept a BodyConcept. Až z Kanady chce zde uspět Maple Bear. Z Velké Británie se o úspěch snaží školky Socatots a jazyková škola Speak Up.

Avšak podnikatel si může vybrat z více než 700 konceptů z katalogů všech portálů, které ve svém portfoliu má společnost PROFIT system v Evropě. „My jim dokážeme pomoci s následnou komunikací, jelikož naše společnost působí ve střední a východní Evropě. Získání master-licence tak může být mnohem snazší,“ dodává Gabriela Petrová, obchodní manažerka v PROFIT system.