Australské systémy Česko láká

Pátek
21.08.2009
Do Česka se snaží proniknout několik franchisových systémů z daleké Austrálie, o podrobnostech hovořil portál Franchising INFO.cz s Janem Brejchou z Austrade.
 

Australské franchisové systémy se v Česku zatím příliš nevyskytují. Co rozhodlo, že k nám chtějí právě v této době?
Hlavním důvodem současného zájmu australských franchisových systémů jsou příležitosti na trhu, které již v Austrálii byly využity a stále ještě čekají na své využití v České republice. Jedním z hlavních impulzů byl také projekt Australského obchodního oddělení – Austrade věnovaný franchisingu.

Z jakých oblastí podnikání se systémy, které chtějí u nás podnikat, rekrutují?
V Austrálii je přes 1000 společností, které podnikají s využitím franchisingu, jako podnikatelského modelu, je nabídka opravdu široká. Jde o výrobce čokolády zdobené čokoládovou grafikou, ekologické myčky aut, správu majetku s využitím nejnovějších technologií, kavárenský koncept, sushi bary, rychlé občerstvení s kebaby, telekomunikační služby a další.

Jakou formu expanze využívají především - jde o master franchising či jinou formu?
Jde především o master franchising. Australské koncepty ovšem hledají především kvalitního partnera, který může být i investorem. Hlavní pro Australany je vzájemný vztah založený na důvěře a dlouhodobé perspektivě.

Co australské franchisové systémy na Česku láká nejvíce?
Myslím, že hlavní motivací expanze v České republice jsou velké příležitosti, tvořiví a cílevědomí podnikatelé a solidní ekonomické vyhlídky České republiky.