Otherm drží ceny i obrat / Průměrný obrat jedné pobočky je v letošním roce na úrovni cca 12,5 mil. Kč bez DPH. Nejlepší pobočky dosahují obratu 30 až 100 milionů.
pondělí
16.12.2024
„Jsme aktuální dvojkou na trhu. Obrat máme stejný i přes 30% pokles stavebnictví,“ říká Ing. Petr Holý, obchodní ředitel franšízové sítě Otherm.
 

Můžete nám přiblížit aktuální rozvoj sítě a její fungování?

Značka Otherm okna a dveře vyrábí plastová, dřevěná, dřevo-hliníková a hliníková okna a prodává své
výrobky včetně služeb na českém trhu prostřednictvím franšízových poboček. Aktuálně jsme dvojkou na českém trhu. Pracuje systémem „design and build“, což znamená, že realizujeme zakázky od zpracování projektu, přes vlastní výrobu, montáže a další služby včetně záručního a pozáručního servisu se zárukou přímo od výrobce. Každá franšíza má svou regionální exkluzivitu velikosti okresu, v krajských městech a hlavním městě je obchodní prostor pro více poboček.

Kolik poboček vám v poslední době přibylo a kde je prostor pro další?

V letošním roce jsme otevřeli pobočky v Kralupech nad Vltavou, Lounech a Nýřanech. V přípravě je realizace pobočky v Ostravě, Znojmě, Břeclavi a Praze. Z volných regionů je možné nabídnout ještě prostor v Praze, ve všech krajských městech, kromě Olomouce, a z okresů je ještě volno  
v Domažlicích-Tachově, Písku, Strakonicích, Žďáru nad Sázavou, Svitavách, Vyškově, Kroměříži a Opavě.

Přiblížíte nám, jak vypadá průměrný obrat poboček?

Obrat všech poboček v roce 2024 očekáváme na stejné úrovni jako v roce 2023, přestože je ve stavebnictví propad kolem 30 % a okna a dveře patří do stavebního segmentu. Ceny v roce 2024 jsou na stejné úrovni, jako byly druhé polovině roku 2023. Průměrný obrat jedné pobočky je v letošním roce na úrovni cca 12,5 mil. Kč bez DPH. Nejlepší pobočky dosahují obratu 30 až 100 milionů.

Jaké chystáte novinky? Ať už jsou to produkty, marketing či podpora franšízantů?

Z hlediska podpory prodeje pracujeme nejvíce v internetovém prostředí a sociálních sítích. Kromě standardních obchodních aktivit pravidelně organizuje stavební regionální veletrhy v Olomouci. Dále připravujeme refresh webového prostředí, které se bude propisovat do vizuálů cenových nabídek a kompletní grafiky marketingové podpory. Pro partnery vydáváme strategie, jak obchodovat v recesi jinak než cenou a zdá se, že se nám to podle čísel daří.

Jaké předpoklady tedy má franšízant mít?

V letošním roce projevilo zájem o informace ohledně franšízingu asi 30 zájemců. Většina   je z jiných oborů než stavebního, a přesto se nám daří s některými rozjet business v tomto oboru. Pokud má někdo předpoklady k podnikání, je asi jedno, v jakém segmentu se rozvíjí. Pro vznik podniku je důležité poskytnout potřebné know-how a stát se partnerovi oporou. Dobrým příkladem je franšíza v Olomouci, kterou založila a řídí šikovná manažerka. Za tři roky postavila pevné základy pobočky v Olomouci a ve čtvrtém roce otevřela pobočku v Přerově. Aktuálně je na prvním místě v obratu na Moravě. Celkem 9 poboček řídí ženy podnikatelky a řídí je velmi dobře. Jsme otevřený obor jak pro muže podnikatele, tak pro ženy podnikatelky.


Ing. Petr Holý, obchodní ředitel Otherm / „Prostor pro franšízy je v Praze i všech krajských městech. kromě Olomouce. Nabídneme také mnoho okresů.“