Trh se kvůli pandemii proměňuje
Noví živnostníci se nebojí rozjíždět svůj byznys ani v oborech, které vládní omezení související s bojem proti pandemii COVID-19 tvrdě zasáhla. Celkový počet registrovaných OSVČ v Česku tak ke konci října přesáhl 2,14 milionu. „Třetí kvartál byl z pohledu počtu nově registrovaných živnostníků letos prozatím nejsilnější,“ říká analytička poradenské společnosti Bisnode Petra Štěpánová s tím, že nejvíc fyzických osob zahájilo podnikání ve volné živnosti.
„Mezi nejžádanější obory v prvních třech kvartálech letošního roku patřil například i maloobchod, kadeřnické služby nebo silniční nákladní doprava, tedy oblasti činnosti, které byly významně postiženy v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Zajímavé je, že v těchto nejpostiženějších oborech současně zaniká velké množství subjektů. To znamená, že dochází k dynamické proměně podnikatelské základny – ti neúspěšní končí a jejich místa rychle zaplní noví podnikatelé,“ doplňuje Štěpánová.
Reakce na situace
Největší přírůstky vztažené ke stávající podnikatelské základně letos zaznamenávají také oblasti činnosti, které mohou profitovat z nové situace. Jedná se například o výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd, kde počet OSVČ vzrostl o čtvrtinu, informační a komunikační činnosti s přírůstek podnikatelů o 10 % nebo výzkum a vývoj. Naopak, podobně jako loni došlo k největšímu relativnímu poklesu, z důvodu změny v legislativě, v oborech spojených s financemi. Počet registrovaných OSVČ v oblasti řízení a správy finančních trhů se snížil o 17 % a v ostatních činnostech souvisejících s finančním zprostředkováním o necelých 11 %.
Z aktuálních statistik společnosti Bisnode vyplývá, že částečný lockdown české ekonomiky má za následek také pokles v oblasti zakládání nových firem. Do konce října letošního roku bylo v ČR registrováno 22 148 nových firem, což je o 11 % méně než ve stejném období roku 2019. Nejhorší situace byla dubnu, březnu a říjnu, kdy na trhu platila nejpřísnější opatření a některé firmy musely pozastavit nebo výrazně omezit své aktivity. V těchto měsících meziročně vzniklo o více než 20 % méně nových společností.
Ještě v prvních dvou měsících letošního roku, tedy předtím, než se v Česku oficiálně objevily první nákazy nemocí COVID-19, podnikatelé založili zhruba stejný počet firem jako o rok dřív. „Na tyto hodnoty se ale počet nových firem v dalších měsících prozatím ani jednou nedostal,“ říká Štěpánová. Dramatický propad nastal již v březnu, kdy byl vyhlášen první lockdown ekonomiky. Meziročně vzniklo o 24 % méně společností a to přesto, že přísná opatření v boji proti koronaviru přišla až v polovině měsíce. V dubnu se situace dále zhoršila. Nových firem přibylo 1 687, což je nejnižší měsíční přírůstek od roku 2017 a meziroční pád téměř o 30 %. Lepší hodnoty přinesl květen, kdy bylo zaregistrováno 2 015 nových společností, což je ve srovnání s předchozím rokem o 16 % méně. S uvolňováním epidemiologických opatření se zlepšovala i situace na poli zakládání nových firem. Bohužel, v říjnu, kdy byla přijata opět přísnější opatření, se vše vrátilo do doby před uvolňováním.
Odolná franšíza?
„Neochota podnikatelů zakládat v době nejrůznějších omezení, která navíc v uplynulých měsících přicházela často chaoticky, je naprosto pochopitelná. Rozjet vlastní byznys je vždy náročné, a to i bez lockdownu, který momentálně řada byznysů prožívá. Určitým řešením tak pro řadu začínajících podnikatelů, nebo i těch, kteří se chtějí vrhnout do působení ve zcela nové branži, může být pořízení franšízové licence,“ upozorňuje Marek Halfar, ředitel poradenské společnosti PROFIT system.
Podle našich informací získaných od řady franšízových značek se jim dařilo růst a nacházet nové franšízanty. Své sítě tak rozšířily koncepty působící v oboru prodeje potravin, gastronomie, realit nebo finančního poradenství. „Výhody podnikání se silným partnerem v zádech se ukazují zejména v krizi. Ačkoli nemůžeme říci, že franšíza znamená podnikání bez rizika, je fakt že ho do jisté míry snižuje. Zkušený poskytovatel licence si totiž s největší pravděpodobností prošel již mnoha situacemi, musel řešit řadu problémů, které každého podnikatele potkávají. Tudíž může své franšízanty o jejich vlastní problémy „ochudit“. Navíc, v momentě, kdy přijde krize, podobná té, jíž prožíváme nyní, je velmi dobré vědět, že na její zvládnutí nejste jako podnikatel sám, že máte někoho, kdo ji bude s vámi řešit,“ doplňuje Halfar.

PŘEČTI ČLÁNKY

Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Doba přeje podnikání - podle statistik v prvním čtvrtletí letošního roku rekordně vzrost počet podnikatelů i firem.
Do finále soutěže postoupilo z konkurence 1975 semifinalistek. Novou kategorii Cena pro nejzajímavější franšízu vyhrál franšízový koncept Refresh Bistro.
Projekt představující největší a neúspěšnější české firmy letos po sedmé rozdával ceny. Vítězové vzešli z konkurence 1356 nominovaných.
Zaměstnáváte „dohodáře“ anebo třeba máte práci organizovanou formou směn? Přečtěte si, co nového přináší novela zákoníku práce. Připravte se na platnost nařízení včas.
Nejčtenější

Networking, který funguje. Franšíza Business for Breakfast spojuje podnikatele už 15 let. Představuje efektivní způsob, jak získat zakázky díky osobním doporučením.
Franšízová síť fitness center Contours úspěšně pokračuje v expanzi na českém trhu. Nabízí ověřený model s návratností do dvou let a podporou provozu.
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI