Rekordní počet bankrotů, jak jsou na tom franšízy?
Počet bankrotů obchodních společností meziročně vzrostl o 22 %. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se snížil o 14 %. Vyplývá to z informací společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Podle ní stojí za rostoucím počtem bankrotů obchodních společností hned několik faktorů.
„V roce 2020 byl i přes výrazný pokles ekonomiky počet bankrotů společností nejnižší od roku 2008, kdy začal platit stávající insolvenční zákon. Řada firem, které by zanikly už v průběhu roku 2020, přežívala díky kombinaci státní podpory a skutečnosti, že na sebe větší část roku 2020 nemusely podávat návrh na bankrot bez zbytečného odkladu. V letošním roce přitom můžeme očekávat, že počet firemních bankrotů nadále poroste. Společnostem zdražují vstupy i úvěry, což se projeví především u těch subjektů, které se už nyní nacházejí ve špatné ekonomické kondici,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Napříč republikou i obory
V roce 2021 bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze, dále v Jihomoravském kraji a v Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně firemních bankrotů bylo vyhlášeno ve Zlínském a v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Počet bankrotů obchodních společností se meziročně zvýšil ve 12 krajích, ve 3 krajích se naopak snížil. Největší meziroční nárůst zaznamenal Pardubický kraj, Plzeňský kraj a Moravskoslezský kraj. Naopak k největšímu poklesu počtu firemních bankrotů došlo v Královéhradeckém kraji.
Co se týče oborů, bylo loni nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v obchodu, dále pak v profesních, vědeckých a technických činnostech a ve zpracovatelském průmyslu. Po přepočtu na množství registrovaných společností byla však nejrizikovějším odvětvím doprava a skladování, kde bylo v průměru vyhlášeno 31 bankrotů na 10 tisíc firem. Následovaly administrativní činnosti s 29 bankroty na 10 tisíc. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno ve stavebnictví, v obchodu a ve zpracovatelském průmyslu. Počet bankrotů podnikatelů v rámci hlavních odvětví meziročně vzrostl pouze v informačních a komunikačních činnostech, a to o 6 %. V ostatních odvětvích klesl. Po přepočtu na 10 tisíc podnikatelů byla nejrizikovější doprava a skladování s 66 bankroty, následovalo stavebnictví s 54 bankroty a ubytování, stravování a pohostinství se 49 bankroty. Průměr za celou ČR činil 30 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů.
Franšíza jako jistota?
A jak je to ve franšízovém světě? I zde jsme byli svědky částečného omezení fungování nebo dokonce uzavření provozoven, a to napříč obory. V gastronomii se to týkalo například i takových značek jako jsou Starbucks, Costa Coffee nebo českého franšízového konceptu CrossCafe. „Pro některé franšízanty byla situace již neúnosná a podnikání museli ukončit. Část takových poboček převzal zpět do své zprávy franšízor, jindy došlo k převodu na nového franšízanta,“ říká franšízová specialistka portálu Franchising.cz Lenka Nováková s tím že právě toto je jedna z výhod franšízového podnikání, která se v uplynulých měsících naplno projevila. Řada franšízových systémů totiž v případě např. rodinných či zdravotních důvodů, které nutí franšízanta podnikání ukončit, svým partnerům umožňuje vybudovaný podnik odprodat. Díky tomu tak neutrpí tak výraznou ztrátu, jako když své podnikání ukončí „klasický“ podnikatel.
Ze zkušeností víme, že v momentě, kdy přijde krize, je zájem o podnikání pod hlavičkou zavedeného konceptu rostoucí. A to nejen ze strany začínajících podnikatelů, ale i lidí, kteří by do té chvíle třeba o vlastním podnikání jen uvažovali. Láká je možnost vzít svou budoucnost do vlastních rukou a nečekat jen například na rozhodnutí šéfa nebo majitele firmy. „Začínající podnikatelé, ale i lidé, kteří se rozhodli pro změnu a opustit své místo třeba v korporátu, vnímají franšízing, jako způsob bezpečného rozjetí vlastního byznysu. Nemusí přicházet s novým nápadem, vyvarují se začátečnických chyb, mají stálou podporu ze strany franšízora. To je to, co je na pořízení franšízové licence láká,“ vysvětluje Lenka Nováková. Nicméně vždy je třeba počítat s tím, že úspěch v podnikání je podmíněn aktivitou podnikatele. A to platí i o franšízingu.
PŘEČTI ČLÁNKY
Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Doba přeje podnikání - podle statistik v prvním čtvrtletí letošního roku rekordně vzrost počet podnikatelů i firem.
Do finále soutěže postoupilo z konkurence 1975 semifinalistek. Novou kategorii Cena pro nejzajímavější franšízu vyhrál franšízový koncept Refresh Bistro.
Projekt představující největší a neúspěšnější české firmy letos po sedmé rozdával ceny. Vítězové vzešli z konkurence 1356 nominovaných.
Zaměstnáváte „dohodáře“ anebo třeba máte práci organizovanou formou směn? Přečtěte si, co nového přináší novela zákoníku práce. Připravte se na platnost nařízení včas.
Nejčtenější
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Franšízová síť retailového zboží Relay nabízí kombinaci klasické „trafiky“, občerstvení a hojně využívaných služeb. Podnikání lze začít i bez kapitálu.
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Byznys, který nikdy nespí. Tak lze popsat provozování čerpacích stanic. Příležitost stát se jejich provozovateli nabízí například síť OMV.
Roste počet značek, které míří na náš trh. Které franšízové spolupráce můžete chytit hned na startu?
Populární na fóru
Správný čas na byznys
platí nabídka půjčky zdarma ještě dnes. kontaktujte pro více informací klikajaromir16@gmail.com
Správný čas na byznys
Zdravím všechny, prohrál jsem peníze tolika společnostem, které se vydávají za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Zaměřeno na vzdělávání
Ahoj všichni, přišel jsem o peníze od tolika společností, které se vydávaly za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...