Podnikání na vzestupu?

Business_DB.png

V uplynulém roce se podle dat společnosti Dun & Bradstreet pustilo do podnikání 68 819 fyzických osob, což bylo o 9 % víc než v roce 2020 a nejvíc za posledních devět let. Počet živnostníků se mezi lety 2020 až 2021 zvýšil o 27 467. „To v přepočtu znamená, že na jednoho podnikatele, který ukončil činnost, začalo podnikat dva a půl nových,“ říká analytička společnosti Petra Štěpánová.

V prvním kvartálu 2022 podnikání zahájilo 20 111 fyzických osob, což je v meziročním srovnání o desetinu více. „Při pohledu na podnikatelskou základnu můžeme v současnosti sledovat dva trendy – na jednu stranu noví živnostníci přibývají rychlým tempem, a pokud by takové tempo vydrželo do konce roku, tak by počet nových podnikatelů dosáhl nejvyšších hodnot za posledních 11 let,“ vysvětluje Štěpánová s tím, že současně vysoký počet subjektů své podnikatelské aktivity ukončuje. Ačkoliv tak podnikání letos zahájilo zmíněných 20 111 fyzických osob, celkový počet OSVČ vzrostl jen o 427 na 2 179 683.

Příležitost v síti

Šanci rozjet vlastní podnikání s menší mírou rizika představuje pro lidi, kteří chtějí převzít svou budoucnost do vlastních rukou, franšízing. Rozjetí byznysu se silným partnerem v zádech pro ně představuje možnost hladšího startu a vyvarovat se chyb, kterých se začínající podnikatelé často dopouštějí. Navíc, s ohledem na uplynulé období i současnou situaci, kdy jsme na trhu svědky neustálého růstu cen, který prodražuje i rozjezd jakéhokoli podnikání, je franšízing pro mnohé vítanou volbou. Díky tomu by se tak mohou počty nových živnostníků a podnikatelů v dalším období dále zvyšovat.

„Pravdou je, že ze zkušeností víme, že po krizi následuje růst zájmu o franšízové podnikání. Dá se tedy očekávat, že máme před sebou další vlnu růstu franšízových konceptů. Nicméně zřejmě nebude tak razantní, jako tomu bylo po finanční krizi v roce 2008, kdy byl boom opravdu viditelný. Nyní musí potenciální franšízanti opravdu důkladně počítat jak rostoucí náklady ovlivní výši vstupní investice, např. při stavebních úpravách, tak průběžné výdaje v průběhu jejich podnikání“ vysvětluje Lenka Nováková, konzultantka poradenské společnosti PROFIT system franchise services.