Miliardy pro začínající firmy

Sobota
26.11.2011
Zhruba 1,3 miliardy korun chce z evropských fondů vyčlenit ministerstvo průmyslu na rozjezd mladých firem.
 

Nový Český rozvojový fond se má podle deníku E15 spustit už příští rok. Fond má být založen do dubna a do konce června chce ministerstvo získat souhlas centrální banky s jeho činností. Fond bude stoprocentně státní. Podmínkou ovšem je spolupráce se soukromými investory na konkrétních projektech. „Ti se budou muset na investici podílet minimálně třiceti procenty,“ řekl E15 ředitel příslušné sekce ministerstva průmyslu Petr Očko. Díky tomu by mělo být možné mobilizovat další stamiliony či miliardy korun z privátních zdrojů. Peníze by se měly státu i soukromým investorům vracet poté, co své podíly ve firmách časem odprodají.

O konkrétních investicích státního fondu přitom nebudou rozhodovat úředníci, jak se obávali čeští venture kapitalisté. Správcem fondu bude soukromá investiční společnost, kterou určí výběrové řízení. Vznik fondu schválí vláda zřejmě už dnes. Souhlas Poslanecké sněmovny v této fázi není nutný. „Je to pilotní varianta bez nutnosti legislativní změny,“ uvedl Očko.

Po Českém rozvojovém fondu, určeném pro firmy staré maximálně pět let, jenž bude investovat prvních 560 milionů korun, by měl později vzniknout druhý fond, který podpoří také expanzi starších českých firem na zahraniční trhy.