Více než čtvrtina Čechů nakupuje v cizině

Češi jezdí do zahraničí nakupovat nejen kvůli výhodnějším cenám a vyšší kvalitě, ale také z důvodu většího výběru zboží než v tuzemských obchodech.
Úterý
24.04.2012
Zahraniční nákupy jsou stále atraktivním lákadlem pro mnoho Čechů. Důvodem je hlavně nižší cena a vyšší kvalita.
 

Až 28 procent Čechů jezdí nakupovat do zahraničí. Podle průzkumu společnosti IBRS vyjíždějí Češi za hranice na nákupy průměrně třikrát za rok. Nejvíce z nich utratí do 5 tisíc korun (55 procent), 32 procent za zboží zaplatí maximálně 10 tisíc korun a 13 procent je ochotných ulehčit své peněžence až o několik desítek tisíc korun.

Skoro 80 procent českých spotřebitelů jezdí do ciziny pro oblečení, 60 procent z nich nakoupí potraviny a bezmála polovina se domů vrací s elektronikou. Přibývá také lidí, kteří si raději připlatí za luxus a chtějí výrobek, který se v Česku vůbec nesežene. Do zahraničí se vydávají lidé bydlící poblíž hranic, pro které má smysl jezdit za levnějším zbožím, a Češi, kteří jedou z větší dálky a nakupování spojí s výletem.

Zahraniční nákupy lákají o něco více muže (30 procent) než ženy (27 procent). Obecně také platí, že muži jsou ochotní za nákupy v zahraničí utrácet v cenovém rozmezí mezi 5 až 10 tisíci korunami (36 procent), stejnou částku ale utratí jen 27 procent žen. Doménou žen jsou především nákupy oděvů (80 procent) a potravin (63 procent). Oděvy lákají především ženy mladšího věku do 29 let (více než 80 procent).