Návrhů na firemní bankrot přibývá
V porovnání s letošním září se počet návrhů na firemní bankrot podle dat společnosti CRIF – Czech Credit Bureau zvýšil o 17 %, oproti červenci vzrostl na dvojnásobek. Od července 2017, kdy vstoupila v účinnost novela insolvenčního zákona omezující podávání šikanózních insolvenčních návrhů, jde o třetí nejvyšší počet návrhů na firemní bankrot. „Ve vysokém počtu insolvenčních návrhů hraje roli několik faktorů. Jedním z nich je konec mimořádné ochrany dlužníků z konce srpna, který se projevil už v září. Dalším důvodem jsou nová omezení ekonomiky v důsledku zhoršené epidemiologické situace, která mohou být pro některé společnosti zasažené jarním propadem ekonomiky pomyslnou poslední kapkou,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Na druhou stranu jsme však byli v říjnu svědky třetího nejnižšího počtu vyhlášených firemních bankrotů od roku 2008, kdy začal stávající insolvenční zákon platit. Oproti září došlo k poklesu o třetinu. Důvodem je vyhlášení nouzového stavu a související omezení provozní doby státních úřadů včetně soudů. Podle Věry Kameníčkové byl podobný propad v počtu vyhlášených bankrotů obchodních společností zaznamenán také v průběhu jarního uzavření ekonomiky. Po skončení nouzového stavu přitom počet vyhlášených firemních bankrotů skokově vzrostl. Podobnou situaci tak lze očekávat i nyní.
Podnikatel v bezpečí
Odlišná byla situace v říjnu ohledně bankrotů fyzických podnikatelů. Jejich počet se snížil o jednu desetinu, stejný pokles byl vidět i u počtu návrhů na ně. „Bankroty podnikatelů probíhají nejčastěji formou oddlužení fyzických osob, tedy stejně jako osobní bankroty. Na další vývoj jejich počtu tak bude mít vliv především stav ekonomiky, pomoc státu a konkrétní situace jednotlivých podnikatelů,“ říká Věra Kameníčková s tím, že ukončení mimořádné ochrany dlužníků se v počtu bankrotů podnikatelů dosud výrazně neprojevilo.
Častokrát můžeme slyšet, že franšízové podnikání je tak bezpečné, že majitelům franšízových licencí krach a případný bankrot nehrozí. Je tedy třeba neustále upozorňovat na to, že to rozhodně neplatí stoprocentně. Podnikání na základě franšízové licence snižuje riziko bankrotu zejména tím, že její majitel podniká se silným partnerem v zádech. Stejně jako v každém byznysu jde však hlavně o to, zda je franšízový koncept kvalitně nastaven a zda je budoucí franšízant schopen a ochoten řídit svůj byznys a dodržovat prověřené postupy a pravidla, díky nimž by měl dosáhnout úspěchu.

PŘEČTI ČLÁNKY

Loni meziročně klesl počet nově založených firem o 5 procent, příčinou byla zejména turbulentní situace na trhu.
Projekt Ocenění Českých Lídrů zná své vítěze. Do letošního finále se dostalo 111 firem s nejlepšími ekonomickými výsledky.
Podnikání v gastronomii v posledních třech letech prochází obtížným obdobím. Od začátku roku v Česku zaniklo 524 restaurací, ale také vzniklo 716 nových. Je řešením franšíza?
Loga jsou často tím prvním, co vás napadne, když si představíte značku. Při jeho hledání a tvorbě tak myslete na to, že se může stát ikonickým.
V Česku během letošních prvních devíti měsíců vzniklo zhruba 21 tisíc nových firem. Jde o druhý nejnižší počet za posledních 6 let. Je to stejné i u franšíz?
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
V březnu to bude rok, co se Dušan Měchura stal jedním z franšízantů sítě Next Reality. Jak se mu daří a co vnímá jako hlavní výhody franšízingu?
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
Zakázek hodně a lidí málo. Také proto se řada značek ze stavebnictví rozhodla expandovat do regionů prostřednictvím franšízové spolupráce. Koho hledají?
S franšízou UGO podniká Václav Vávra v Mladé Boleslavi od roku 2013. Nyní se rozhodl pro změnu. Proč se tak stalo a co na jeho krok říká Lukáš Prauss, manažer rozvoje této sítě?
Populární na fóru
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách
Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...