Přejdou bankroty na obchodníky?

Čtvrtek
05.11.2009
Po výrobních firmách mají v příštím roce zhoršenou ekonomiku více pociťovat obchodníci.
 

Vyšší nezaměstnanost a s tím spojené menší útraty – předpokládaný vývoj v příštím roce bude mít podle odborníků svou další oběť. Stanou se jí čeští majitelé obchodů. Předpovídá to společnost Creditreform, podle které počet firemních insolvencí letos pokoří pětitisícovou hranici. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Češi přestanou utrácet

Rostoucí nezaměstnanost, která má v příštím roce kulminovat na úrovni kolem deseti procent, se projeví negativně v disponibilních příjmech českých domácností a také v jejich ochotě utrácet. "Lidé si nyní více odpírají nákup sportovního vybavení, módy a luxusnějšího zboží. Firmy závislé na domácí spotřebě mají stále větší problémy. Dopad už nějakou dobu pociťují i restaurace. Situace v těchto oblastech se bude zhoršovat. U exportérů naopak čekáme stabilizaci," říká Radek Laštovička ze společnosti Coface, která se zabývá správou pohledávek.

Napoví Vánoce

O předpokládaným vývoj v příštím roce mají napovědět letošní Vánoce. Podle šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka budou muset obchodníci přijít s výraznějšími slevami. Dotčeni budou především živnostníci a mikrofilmy.