100 tisíc živnostníků loni přerušilo podnikání
Loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků, což je o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018. Zatímco v 1. kvartálu aktivity přerušilo o třetinu víc podnikatelů – fyzických osob než v roce 2019, ve 2. čtvrtletí bylo pozastavených živností meziročně o 1,3 % více. Ve třetím čtvrtletí byl meziroční přírůstek přerušených živností o 81 % vyšší a ve čtvrtém kvartálu o 72 %.
„Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin a v prosinci uplynulého roku. V září, v meziročním srovnání, podnikání pozastavilo o 149 % živnostníků víc, druhý nejhorší výsledek přinesl poslední měsíc roku. V prosinci loňského roku se rozhodlo přerušit podnikání o 108 % víc, než ve stejném období roku 2019. V absolutních hodnotách byl nejhorší leden se 17 008 přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následuje září a březen, přičemž v obou měsících podnikání dočasně pověsilo na hřebík víc než 10 000 podnikatelů,“ říká analytička společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Zámečníci, průvodci, restauratéři
Nejčastěji své podnikatelské aktivity přerušovali živnostníci v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. To samozřejmě souvisí i s tím, že právě v těchto regionech je evidováno nejvíce OSVČ. V meziročním srovnání nad celorepublikovým průměrem skončila Praha, kde loni živnostenské oprávnění pozastavilo o 59 % víc OSVČ než v roce 2019. Za hlavním městem, se 47% vzestupem, následují Liberecký a Olomoucký kraj spolu s Vysočinou.
Podle analýzy společnosti bylo nejvíc přerušených živností ve volné živnosti výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Následovalo stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách. Z relativního pohledu je v čele nejpostiženějších oborů výroba zámků a kování, kde letos podnikání přerušilo o 931 % víc podnikatelů než ve stejném období loňského roku. Následuje zprostředkování velkoobchodu s 768 % přírůstkem a průvodcovské činnosti se 730 %.
„Pozitivní zprávou pro tuzemský franšízový trh je, že většina majitelů franšízových licencí loňský turbulentní rok ustáli. Z průzkumu portálu Franchising.cz vyplývá, že pro zájemce o rozjetí vlastního byznysu je v současné době franšízing velmi atraktivní volbou. Cítí, že podnikat se silným partnerem v zádech se zejména v časech krize vyplácí. A informace od franšízorů to potvrzují,“ říká Marek Halfar, konzultantka poradenské společnosti PROFIT system franchise services.

PŘEČTI ČLÁNKY

Zaměstnáváte „dohodáře“ anebo třeba máte práci organizovanou formou směn? Přečtěte si, co nového přináší novela zákoníku práce. Připravte se na platnost nařízení včas.
Unikátní produkty a služby jsou obchodním hitem. Jsou však i případy, kdy na nich můžete prodělat. Jak se stát v tomto ohledu úspěšnými?
Projekt Ocenění Českých Podnikatelek prozradí již pošestnácté jména úspěšných podnikatelek, kterým se daří rozvíjet své firmy.
Vítěze ve všech krajích České republiky vybere odborná porota z 1356 společností. Podniky mohou přihlášky do projektu posílat již nyní.
Vysoká inflace nepříznivě dopadá na spotřebitele a jejich kupní sílu. Maloobchodní tržby se propadají, a to se odráží i na vývoji podnikatelské základny.
Nejčtenější

Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Na náš trh právě vstupují značkové prodejny profesionálního i hobby nářadí s promyšleným systémem služeb. Podaří se ukrajinské franšíze stejný úspěch jako doma?
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Popularita kebabu je v posledních letech ve střední Evropě velká. Grilovaná kuřata zde zase mají tradici. Právě na to sází franšízor Mr. Kebab s novou značkou Pipi Grill.
Jak vypadá současný trh s nemovitostmi a co chtějí současní klienti v tomto oboru? Právě to nám přiblížil generální ředitel franšízové sítě realitních kanceláří Re/Max Jan Hrubý.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI