Byznys stále nad hladinou

Podnikatelský elán / V únoru letošního roku začalo podle společnosti CRIF v České republice podnikat 5 099 lidí, o 25 více než v lednu, ale zároveň o 526 méně než v únoru 2020, kdy ještě ekonomika nebyla ovlivněna současnou pandemií.
Pátek
12.03.2021
Podnikatelé v Česku utlumili své aktivity méně, než se čekalo. Počet přerušených a ukončených živností byl v posledních 12 měsících podobný jako o rok dříve.
 

Je pravdou, že chuť na rozjezd podnikání se během posledního roku mírně snížila, když svůj byznys nastartovalo necelých 59 tisíc lidí, tedy téměř o 5,5 tisíce méně než o rok dříve. Na druhou stranu ubylo těch, co svoje podnikání ukončili, spíše volili cestu jeho přerušení. Počet přerušených živností vzrostl o 9,5 tisíce na 103 tisíc, zatímco počet ukončených živností klesl o 12 tisíc na 36 tisíc. Své podnikání tak ukončilo nebo přerušilo 139 tisíc lidí, což je o necelých 2,5 tisíce méně než ve stejném období před pandemií. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

„Uplynulý rok byl pro podnikatele velmi náročný, především v segmentech, kde se po většinu této doby potýkaly s omezením svého podnikání. Ze statistik ukončených a přerušených živností však vyplývá, že většina lidí se snaží své podnikání udržet a že zatím nedošlo k výraznému odklonu lidí od této činnosti. Na jedné straně sice výrazně vzrostl počet přerušených živností, na druhé straně se podobně výrazně snížil počet těch ukončených,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková s tím, že situace se může kdykoli změnit. Řada lidí totiž své podnikání nyní dotuje ze soukromých úspor či komerčních úvěrů a zároveň využívají některý z podpůrných programů, které připravila vláda.

Licence na start

Obecně každý měsíc přeruší nebo ukončí své podnikání podle CRIF přibližně 1 % ze všech aktivních podnikatelů. Podobné je to i s lidmi, kteří začali podnikat už během pandemie. Celkově od března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy novým koronavirem, do konce roku 2020 začalo podnikat s živnostenským oprávněním 48 638 lidí. Z tohoto počtu do konce února 2021 svou živnost přerušilo 4 781 podnikatelů, tedy 10 %. A pouze 1 % svoji živnost ukončilo.

Již zmiňovaný meziroční pokles nových živností, který činil o 8 %, ukazuje, že lidé jsou se vstupem do podnikání mnohem opatrnější. „Vnímají to, že začínat s podnikáním je v dnešní době rizikovější než dříve. Ve většině oborů stále panují výrazná omezení a není jisté, kdy dojde k jejich zrušení,“ vysvětluje Věra Kameníčková. Pozitivní podle ní ale je, že lidé, kteří začali podnikat během pandemie, jsou podobně úspěšní jako lidé, kteří s podnikáním začali dříve.

Dá se očekávat, že zájem o rozjíždění nového podnikání pomohou povzbudit i franšízové koncepty. Již dnes lze pozorovat chuť začínajících podnikatelů investovat své prostředky do nákupu franšízových licencí. Nahrává tomu fakt, že franšízové podnikání je veřejností vnímáno jako méně rizikové. Výhodou pak může být i zkušenost nabytá v uplynulých měsících. „Rozjet vlastní byznys se silným partnerem v zádech, který zvládl i takovou zkoušku, kterou byl rok plný nejistot, omezení a komplikací, bude lákat daleko více lidí, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy,“ doplňuje ředitel a poradce společnosti PROFIT system franchise services Marek Halfar.

 


Praha v čele / Nejvíce lidí začalo v uplynulém měsíci podnikat v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Naopak nejméně jich bylo v Karlovarském, Královehradeckém a Libereckém kraji.

Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017