Počet pozastavených živností je letos rekordní
Největším viníkem, na situace, která nutí české podnikatele omezovat svůj byznys je bezesporu pandemie koronaviru a s ní související vládní opatření. Statistiky společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company naznačují, že po „rekordním“ roku 2020 se situace nijak výrazně nelepší ani letos. Podnikání v roce 2020 pozastavilo téměř sto tisíc živnostníků, což bylo o 40 % více než v roce 2019. První měsíc nového roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější.
Letošní leden pak překonal všechny dosavadní rekordy. Podnikatelské aktivity pozastavilo 25 534 OSVČ, meziročně o 50 % víc. „Ačkoliv ekonomiku stále decimují restrikce související s bojem proti COVID-19, únor přinesl mírně příznivější čísla. Podnikání pozastavilo 7 767 živnostníků, což je meziročně o 680 méně. Nicméně stále se jedná o velmi vysoké hodnoty, které jsme s výjimkou lednových výkyvů nemohli sledovat ani jeden měsíc v letech 2018 a 2019. Loni byla tato hranice překonána 6x,“ hodnotí vývoj analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company, Petra Štěpánová s tím, že kumulovaně, od začátku letošního roku podnikání pozastavilo nejvíc OSVČ za poslední čtyři roky.
Podpora franšízorů funguje
Nejvíc přerušených živností za první dva měsíce roku 2021 bylo ve volné živnosti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jedná se o nejčastější obor podnikání mezi OSVČ a počet pozastavených živností je o 23 % nižší než ve stejném období loňského roku. Mírný meziroční pokles byl zaznamenán v kategorii maloobchodu ve specializovaných prodejnách, ve všech ostatních oborech z TOP 10 lze sledovat výrazný relativní nárůst. „Rekordmanem je zprostředkování velkoobchodu (+ 1 169 %), podpůrné činnosti v zemědělství (+69 %) a silniční nákladní doprava (+44 %),“ doplňuje Petra Štěpánová.
Rozhodnutí přerušit vlastní podnikání, je pro každého podnikatele velmi těžké. Ne vždy je totiž jasné, zda se jedná opravdu „jen“ o přerušení, nebo nakonec se svým byznysem skončí. Výhodu v tomto momentě mají ti, kteří podnikají v rámci franšízového konceptu. „V momentě, kdy se objeví nějaký problém, na jeho řešení nejsou sami. A současná nelehká situace je o tom přesvědčila. Vzhledem k tomu, že cílem franšízorů je, aby jejich franšízanti prosperovali, a tím i celá síť, poskytli jim velkou podporu. Mnozí poskytovatelé licencí snížili franšízové poplatky, pomáhali s vyjednáváním snížení nájmu a starali se o to, aby měli franšízanti všechny relevantní informace, které jim pomohou dále provozovat své pobočky. Například včetně informací týkajících se podpory ze strany státu, kterou mohou využít,“ vysvětluje Marek Halfar, konzultant poradenské společnosti PROFIT system franchise services, která se zaměřuje na oblast franšízového podnikání.

PŘEČTI ČLÁNKY

Návštěvnost regionálních nákupních center je stabilní. Profitují z toho i franšízové koncepty, které v nich otevírají své pobočky.
Stoupající ceny nutí Čechy více přemýšlet o jejich výdajích. Jak jsou na tom v porovnání se světem?
V prvním čtvrtletí začalo v Česku podnikat 20 111 osob, což představuje meziroční růst o jednu desetinu. Mnoho podnikatelů však svou činnosti i ukončilo.
V roce 2021 rozjelo svůj byznys nejvíce lidí od roku 2012. Počet těch, kteří své podnikání ukončili či přerušili, klesl.
Bankrot během loňska vyhlásilo v Česku 742 společností, což je nejvíce od roku 2017. Počet bankrotů podnikatelů a obyvatel se naopak meziročně snížil.
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
Česko a Slovensko představují pro franšízora Expense Reduction Analysts velký potenciál. Pro správu a rozvoj sítě franšízantů zde hledá poskytovatel licence Country Managera.
Koncept Trdlokafe zjednodušil a zautomatizoval procesy tak, aby se ze stánku s trdelníky a kávou stala pasivnější investice a hledá franšízanty.
Franšízová realitní síť Century 21 má v Česku nového majitele, který chce i nadále franšízu rozšiřovat.
Populární na fóru
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách
Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...