Firmy plánují najímat nové zaměstnance
Podle průzkumu společnosti PwC mezi CEO českých firem je navíc pozitivní i pohled do budoucnosti. V následujícím roce totiž snižování počtu zaměstnanců očekává jen 8 % manažerů, naopak 56 % šéfů českých firem počítá v nejbližších 12 měsících s růstem počtu zaměstnanců. Čeští manažeři jsou tak ve výhledu na zaměstnanost výrazně optimističtější než jejich kolegové v Německu nebo regionu střední a východní Evropy.
V posledních 12 měsících počet zaměstnanců podle průzkumu snížilo 30 % firem, z toho 13 % o více než 8 % lidí. Naopak 31 % společností ve stejném období pracovníky nabíralo, 11 % firem zvýšilo počet spolupracovníků o více než 8 %. „Počty zaměstnanců snižovaly v posledním roce logicky především ty firmy, které kvůli koronaviru nemohly vykonávat svou činnost nebo přišly o odbyt svého zboží a služeb. Pozitivní zprávou ale je zhruba stejný počet firem i v náročných posledních 12 měsících rostl, společnosti nacházely nové příležitosti na trhu a nabíraly nové lidi,“ komentovala výsledky CEO Survey zaměřené na zaměstnanost senior manažerka PwC Andrea Linhartová Palánová.
Český optimismus
Zatímco 56 % českých společností chce v počtu lidí růst, v Německu je to pouze 42 % a stejný podíl udávají i manažeři ve střední a východní Evropy. Naopak v Německu čtvrtina manažerů počítá s poklesem. „Pandemie COVID-19 zasáhla všechna odvětví, i přesto jsou čeští ředitelé firem v oblasti zaměstnanosti optimističtí. Optimismus přináší nejen vakcinace, ale i výhled nových obchodních příležitostí a s tím spojená nově vznikající pracovní místa a možnost přeskupení pracovníků do jiných činností,“ dodala Andrea Linhartová Palánová.
Šéfové českých firem se přitom nedomnívají, že by udržení pracovních míst mělo být jednou z priorit vlády, věří v tomto ohledu více sami sobě. Pouze 7 % manažerů uvádí, že udržení vysoké míry zaměstnanosti by mělo být jednou z vládních priorit. Potvrzuje se tak fakt, že obavy z velké nezaměstnanosti jsou v ČR výrazně menší než ve světě, kde vládě klade udržení zaměstnanosti za prioritu 30 % generálních ředitelů.
Franšízy jako zaměstnavatelé
Svůj podíl na udržení nízké hladiny nezaměstnanosti mohou mít i franšízové koncepty. Jednak tím, že se dá očekávat zvýšený zájem ze strany stávajících podnikatelů v pandemií zasažených oborech. Ti, kteří museli vlivem současné situace svůj byznys uzavřít, ale stále chtějí být samostatní a dál podnikat, mohou hledat řešení právě v podnikání pod hlavičkou zavedených značek se silným partnerem v zádech. Zkušenosti z období po finančních krizí, kterými si svět po roce 2000 prošel, tento trend jen potvrzují.
Ruku v ruce s rostoucím zájmem o franšízové licence jde i poptávka po zaměstnancích do nově vznikajících franšízových poboček. „Najít kvalifikované a spolehlivé zaměstnance je pro majitele franšízových licencí někdy tvrdý oříšek, s jehož rozlousknutím jim velmi často pomáhají sami poskytovatelé franšíz. Otázkou pro následující období tak je, zda takových lidí bude na trhu dostatek,“ říká Marek Halfar, ředitel poradenské společnosti PROFIT system.

PŘEČTI ČLÁNKY

Loni meziročně klesl počet nově založených firem o 5 procent, příčinou byla zejména turbulentní situace na trhu.
Projekt Ocenění Českých Lídrů zná své vítěze. Do letošního finále se dostalo 111 firem s nejlepšími ekonomickými výsledky.
Podnikání v gastronomii v posledních třech letech prochází obtížným obdobím. Od začátku roku v Česku zaniklo 524 restaurací, ale také vzniklo 716 nových. Je řešením franšíza?
Loga jsou často tím prvním, co vás napadne, když si představíte značku. Při jeho hledání a tvorbě tak myslete na to, že se může stát ikonickým.
V Česku během letošních prvních devíti měsíců vzniklo zhruba 21 tisíc nových firem. Jde o druhý nejnižší počet za posledních 6 let. Je to stejné i u franšíz?
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
Vzdělávací franšíze Edukido se daří růst. Nejrychleji to jde na Balkáně, zájem má i o rozvoj v Česku a na Slovensku.
V samotném franchisingu je několik základních pojmů, které by měl znát každý, kdo se o tento způsob podnikání alespoň trochu zajímá.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI