Nedostatek lidí i rostoucí náklady
Rok 2020 považovalo 30 % ředitelů českých firem za nejhorší ve své kariéře. Zároveň se ale poměrně optimisticky dívali i do roku letošního. Podle průběžných výsledků průzkumu PwC CEO Survey se ale nezdá, že by se situace zlepšovala tak, jak čekávali. „V tuto chvíli nezbývá než konstatovat, že z hlediska generálních ředitelů se žádný návrat do normálu neudál. Spíše naopak. K samotné pandemii se přidaly další negativní vlivy a vytvořily nebývale volatilní prostředí,“ komentuje průběžné výsledky průzkumu řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.
Podle něj sice některé firmy z ´postpandemického´ boomu dokázaly profitovat, jiné však kvůli chybějícím materiálům nemohly fungovat téměř vůbec. Mnozí paradoxně zažili během pár posledních měsíců obě tyto situace. To potvrzují i průběžné výsledky průzkumu – zhruba třetina generálních ředitelů vnímá letošek jako těžší rok než ten loňský, třetina jako lepší, třetina vidí oba roky podobně.
Největším aktuálním problémem je pro ředitele českých firem trh práce. Plných 60 % respondentů označuje nedostatek pracovníků a vyčerpanost trhu práce za největší omezení rozvoje jejich společnosti. „Loni se mnoho lidí obávalo nárůstu míry nezaměstnanosti. To se neděje, firmám naopak lidé v celé řadě oborů nadále chybějí. Částečně za to mohou koronavirové restrikce, kvůli kterým z Česka odešly tisíce zahraničních pracovníků. Dalšími důvody jsou chybějící odborníci v době sociodemografického poklesu absolventů vysokých škol a nepřipravenost firem na strukturální změny,“ dodává Jiří Moser.
Není z čeho vyrábět
Jako spojené nádoby pak vystupují rostoucí ceny a váznoucí dodávky surovin. Růst cen i nedostupnost zboží a dlouhé lhůty při čekání na dodávky označuje za velký problém 42 % generálních ředitelů. „Problémy s nedostatkem surovin i dodávkou zboží odstartovaly především v Číně, postupně ale zasáhly celou Evropu. Řada surovin i služeb zdražila více než dvojnásobně, chybějí lodě i kamiony, zboží se hromadí v přístavech, z firem je nemá kdo rozvážet. To vše zvyšuje nároky na plánování a vede ke zdražování výrobků. Ceny přitom porostou i nadále a situace v dodavatelských řetězcích zůstává stále napjatá. I v příštím roce proto musejí firmy s těmito dvěma faktory počítat,“ vysvětluje partner PwC Miroslav Bratrych.
Samotnou pandemii a její přímé důsledky považuje za největší problém 36 % generálních ředitelů. Novým negativním vlivem z posledních měsíců jsou pak ceny energií, které pálí 20 % šéfů českých firem. Firmy si naopak nestěžují na nedostatek zákazníků nebo klientů, pokles poptávky hlásí pouze 8 % generálních ředitelů. Nemají ani problém s financováním, zhoršený přístup k úvěrům nebo vyšší úrokové sazby označuje za problém jen 6 % ředitelů. Podle Mosera se ukazuje, že české firmy v pandemii obstály, jsou zdravé a konkurenceschopné. Trápí je především vnější – těžko předvídatelné vlivy, u kterých navíc došlo ke kumulaci ve velmi krátké době.
Výše uvedené problémy se netýkají jen velkých společností, ale i malých firem, často i začínajících podnikatelů. Alespoň trochu oddychnout si mohou v tomto ohledu ti, kteří se rozhodli podnikat pod hlavičkou franšízové sítě. Faktem totiž je, že se mohou opřít o podporu ze strany franšízora, kterou řadu těchto situací vyřeší za ně. Velmi často jsou totiž součástí dodavatelského řetězce, který vybudoval poskytovatel franšízové licence, odpadá jim tak nutnost neustálého vyjednávání podmínek s jednotlivými dodavateli, což je aktuálně něco, co vedení firem zaměstnává ve velké míře.

PŘEČTI ČLÁNKY

Návštěvnost regionálních nákupních center je stabilní. Profitují z toho i franšízové koncepty, které v nich otevírají své pobočky.
Stoupající ceny nutí Čechy více přemýšlet o jejich výdajích. Jak jsou na tom v porovnání se světem?
V prvním čtvrtletí začalo v Česku podnikat 20 111 osob, což představuje meziroční růst o jednu desetinu. Mnoho podnikatelů však svou činnosti i ukončilo.
V roce 2021 rozjelo svůj byznys nejvíce lidí od roku 2012. Počet těch, kteří své podnikání ukončili či přerušili, klesl.
Bankrot během loňska vyhlásilo v Česku 742 společností, což je nejvíce od roku 2017. Počet bankrotů podnikatelů a obyvatel se naopak meziročně snížil.
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
Česko a Slovensko představují pro franšízora Expense Reduction Analysts velký potenciál. Pro správu a rozvoj sítě franšízantů zde hledá poskytovatel licence Country Managera.
Koncept Trdlokafe zjednodušil a zautomatizoval procesy tak, aby se ze stánku s trdelníky a kávou stala pasivnější investice a hledá franšízanty.
Franšízová realitní síť Century 21 má v Česku nového majitele, který chce i nadále franšízu rozšiřovat.
Populární na fóru
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách
Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...