Štikou byznysu je Tescan

Ocenění Štiky českého byznysu založila společnost Coface Czech počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české podniky rostoucí s dobrými výsledky hospodaření a dobrou úrovní likvidity a finanční stability.
Čtvrtek
18.10.2012
Společnost Coface Czech představila vítěze 9. ročníku prestižního ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu.
 

Absolutním vítězem je brněnská společnost Tescan, která patří mezi světové dodavatele přístrojové techniky a vědeckých zařízení. Společnost vytvořila celosvětovou prodejní síť a dodala více než třináct set mikroskopů uživatelům v téměř 60 zemích světa. Druhá příčka patří společnosti Viscofan CZ, která je současně i vítěznou štikou Jihočeského kraje. Firma je součástí španělské skupiny Viscofan Group, největšího světového výrobce umělých střívek určených zejména pro masný průmysl. Na třetím místě pak najdeme společnost s více než devdesátiletou tradicí, ETD Transformátory, dnes již jediného výrobce výkonových transformátorů na území České republiky a Slovenska s úplným vlastním know-how a odpovídajícím výrobním zázemím a certifikovanými zkušebnami.

“Pro 9. ročník Štik českého byznysu jsme vycházeli ze záznamů naší databáze o zhruba 700 tisících firem, které jsou registrované v obchodním rejstříku. Nicméně kvůli nízkému počtu zveřejněných účetních závěrek bylo dále jen zhruba 80 tisíc firem vhodných k dalšímu zpracování podkladů z pohledu finanční analýzy, která je nutnou podmínkou pro sestavení žebříčku štik,“ řekl country manager skupiny Coface v České republice Martin Růžička s tím, že dále firma použila vstupní kritéria pro hodnocení jako velikost obratu, předmět činnosti a po výpočtu indexu 1000 výběr zúžila na 2500 společností. Z těch nakonec Coface Czech vybral a sestavil žebříček 140 nejlépe hodnocených firem ve 14 krajích České republiky.

Žebříček je otevřený pro všechny firmy registrované v Obchodním rejstříku ČR vyjma firem, které mají jako předmět podnikání obor v oblasti zbrojní výroby nebo v oblasti výroby a distribuce paliv. Dalšími kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících tří let, obrat vyšší než 10 milionů eur ročně v každém hodnoceném roce, alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům.