Začít podnikat se může rychleji, ale ...

Přestože se podnikání zjednodušuje, úřední šiml stále řádí.
Pondělí
27.10.2008
Ze 40 loni na letošních 15 dní se snížila doba, kterou podnikatel v Česku potřeboval na rozjezd vlastní firmy. Překážky však zůstávají a jde o skutečné „Absurdity roku“.
 

Podle žebříčku Doing Business, o kterém informovaly Hospodářské noviny, jsme se tak posunuli o příčku před Slovensko. Stále však zaostáváme za západní Evropou. V Nizozemí tak například podnikateli stačí na založení vlastní firmy jeden doklad a 24 hodin.

Absurdity stále straší

Absurdit, které znepříjemňují podnikatelům život, je ale v Česku stále dost. Dosvědčit to chce i anketa „Absurdita roku“ pořádaná letos již podruhé Hospodářskými novinami. V letošním roce porota vybrala ze zhruba stovky tipů sedmičku adeptů na vítězství. Jsou mezi nimi například vedení knihy jízd, nutnost nakládat s vytěženou zeminou jako s odpadem nebo nutnost obejít tři úřady při jedné změně předmětu podnikání či sídla firmy.

O výstavě musíte hlásit

Vítěz loňské ankety je již pohřben. Nutnost podnikatele hlásit tři dny před výstavou živnostenskému úřadu, že na výstavě bude, totiž nepřežilo ani rok po svém loňském vítězství v anketě. Povinnost hlásit úřadu práce služební cestu cizince, která byla loni jakožto absurdita také mezi sedmi nominovanými, skončí v lednu. Další ale zůstávají.