Byrokracie a 200 hodin ročně

Dvě pětiny začínajících českých podnikatelů tvrdí, že nemají dostatek informací na založení vlastní firmy. Polovina jich uvedla absenci jakékoliv informace o podnikání ve škole, další třetina sice informace ze školy má, ale nedostatečné. Své mezery si doplňují svépomocí na internetu, v rodině a mezi známými.
Pondělí
06.11.2017
Průměrná malá česká firma stráví za rok 200 hodin papírováním a vyřizováním na úřadech. Stojí jí to asi 40 tisíc korun.
 

Zpracovatelé projektu ze slovenského Institutu ekonomických a společenských analýz (INESS) napočítali celkem 75 úkonů, které musí ročně splnit čeští podnikatelé tak, jak jim ukládají příslušné zákony. Při průměrné mzdě tak spolu s povinnými poplatky stojí založení firmy se čtyřmi zaměstnanci kvůli úřadům dodatečných 9220 korun. Ročně za "úřadování" pak průměrný majitel malé firmy utratí o 40 tisíc korun více, než kdyby své povinnosti neplnil.

V této částce navíc nejsou započtené povinné platby jako je daň z příjmů, přidané hodnoty, či povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění. Ve srovnání dalších evropských zemích dopadlo hůře Slovensko například v částce, kterou zákony stojí ročně tamní podnikatele (asi 1650 eur), nicméně Slováci zase musí trávit papírováním o něco méně času (164 hodin ročně). A to přestože musí splnit i více úkolů (78). Třetí zemí pro porovnání bylo v průzkumu Bulharsko, které dopadlo jasně nejlépe při měření vydaných financí (jen 849 eur).

Kde udělat snadno kariéru

Průzkum vycházel ze zkoumání fiktivní modelové zámečnické společnosti Gateway to Heaven Ltd. se 4 zaměstnanci, jedním nákladním vozem, ročním obratem 300 tisíc eur a ziskem před zdaněním 15 tisíc eur. Pro výpočet použila agentura veškerou příslušnou administrativu, a brala také v potaz názory a posudky odborníků z řad účetních, manažerů či správců. Finanční náklady byly vypočítány z průměrného vynaloženého času vynásobeného nadhodnotou průměrné hodinové mzdy (celkové náklady včetně příspěvků zaměstnavatele) v každém národním hospodářství (v současné době v 1. čtvrtletí roku 2016).

Také z nedávného průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyplynulo, že mladí Češi nechtějí příliš podnikat, protože jim vadí nepřiměřená byrokratická zátěž. Zatímco v roce 2013 vnímalo jistotu vztahu závislého, tedy zaměstnaneckého, 66 % studentů, dnes je to již 82 %. V Česku tak nenápadně stále posiluje v mladé generaci názor, že být zaměstnaný je pohodlnější než podnikat. Lidé mířící do pracovního poměru vidí výhody i v tom, že zaměstnavatel za ně bude řešit řadu administrativních povinností a mnoho dotázaných vidí i snazší kariérní růst.