Růst podniků v eurozóně slábne

Úterý
10.04.2018
Na zpomalení růstu objemu nových objednávek se v březnu v Evropské unii podepsalo především chladné počasí a silné euro.
 

Podniky v zemích eurozóny zakončily první čtvrtletí 2018 nejslabším růstem od začátku roku 2017. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb, v březnu klesl na 55,2 bodu z únorových 57,1 bodu.

Jednalo se přitom o vůbec nejprudší měsíční pokles za posledních šest let, index je však stále vysoko nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu. "Ekonomika eurozóny v březnu sice ztratila tah, nicméně i tak expanze pokračuje. Průzkum ukázal, že čtvrtletní tempo bylo v minulém měsíci na úctyhodných 0,6 %," uvedl hlavní ekonom společnosti IHS Markit Chris Williamson. V lednu byl index PMI nejvyšší od června 2006. Výsledky průzkumu Reuters z minulého měsíce ale naznačily, že růst již dosáhl vrcholu.

Kurz společné evropské měny vůči dolaru se za poslední tři měsíce zvýšil podle studie o 2 %, což se projevilo na zdražení vývozu z eurozóny. Další příčinou útlumu aktivity bylo několik vln chladného počasí v Evropě. Dílčí index hodnotící nové zakázky, který zahrnuje i obchod v eurozóně, klesl v březnu na nejnižší úroveň za 14 měsíců, na 55 bodů z únorových 56,3 bodu.