Trh s elektronikou stagnuje

Středa
07.09.2011
Ale někteří maloobchodníci rostou, jak ukazuje průzkum agentury INCOMA GfK.
 

Maloobchod s elektronikou ve specializovaných prodejnách podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2010 dále klesal (v běžných cenách -5,8% ve srovnání s rokem 2009). Tento vývoj se více či méně projevil i v tržbách největších obchodníků elektronikou na českém trhu (jak těch, kteří se specializují na maloobchodní prodej, tak těch, kteří velkoobchodně zásobují další maloobchodní odběratele či franchise síť).

INCOMA společně s časopisem Moderní obchod zveřejňuje každoročně přehled největších obchodníků, jak v rychloobrátkovém zboží, tak specialistů na jednotlivé kategorie. Šest největších obchodníků spotřební elektronikou dosáhlo v r.2010 podle předběžných výsledků úhrnných tržeb 29,2 mld. Kč (vč. DPH).

Na čele žebříčku specializovaných obchodníků elektronikou se objevují firmy, zaměřené zejména na velkoobchodní činnost, resp. zásobování franchise partnerů: firmy HP Tronic Zlín a Fast ČR.

Za těmito společnostmi následují řetězce, které se zaměřují na maloobchodní prodej. Firmou, které dosáhla (podle předběžných výsledků) na klesajícím trhu nejvyššího růstu tržeb je společnost ElectroWorld. Na tomto vývoji se pravděpodobně významně podílela rozsáhlá remodelace a modernizace prodejen ElectroWorld zahájená koncem roku 2009 (podle poslední studie ELEKTRO se v tomto období stal ElectroWorld nejnavštěvovanějším specializovaným řetězcem na trhu).

Zdroj: Incoma GfK