Subway nyní patří Roark Capital

Subway mění majitele / Po téměř půlročním vyjednávání Subway přechází pod Roark Capital a stává se součástí skupiny řady dalších fastfoodů. Jako rodinný podnik fungoval téměř 60 let.
Čtvrtek
14.09.2023
Roark uspěli nad konkurenční skupinou vedenou investičními firmami TDR Capital a Sycamore Partners. Dražba trvala od února a cena se vyšplhala na 9,55 miliardy dolarů.
 

Subway má více než 37 000 franšízových restaurací ve více než 100 zemích. Od jejího založení v roce 1965 se jednalo o majetek rodin DeLuca a Buck. Obě rodiny doufaly, že cena překlene 10 miliard dolarů vzhledem k silné značce a mezinárodními růstu. Investoři ale ukázali, že hranici deset miliard nepřekročí. Důvodem je především to, že v USA se projevuje nasycení trhu a značka expanduje spíše v zahraničí. 

Konkuretem Roark Capital byly investiční firmy TDR Capital a Sycamore Partners, jejichž finální nabídka byla 8,75 miliardy dolarů včetně "earn-out" a 8,25 miliardy dolarů bez něj. Earn out je smlouva v oblasti fúzí a akvizic, která stanovuje, že část kupní ceny bude vyplacena v budoucnu na základě dosažení určitých cílů. Tato dohoda umožňuje prodejci získat další finance v případě prosperity společnosti. Právě tato dohoda byla klíčová při uzaavření obchodu mezi Roark a Subway, bez ní by částka byla 8,95 miliardy dolarů. Toto řešení umožňuje oběma rodinám časem přiblížit jejich očekávání při prodeji s realitou. 

Roark Capital vlastní i jiné franšízy včetně konkurenta Subway značky Jimmy John’s. Proto má finální dohoda o prodeji ještě jedno zásadní doplnění. Pokud obchod zhatí antimonopolní úřad, Roark odškodné majitelům Subway ve výši 4% hodnoty obchodu.

Kdo jsou Roark Capital

Soukromá investiční společnost sídlící v USA vznikla a v roce 2001. V současné době ovládá Inspire Brands, majitele restauračních řetězců, včetně Jimmy John's, Arby's, Baskin-Robbins a Buffalo Wild Wings. Jejich zkušenosti by mohly pomoci celkově k růstu restauračních značek, které v USA dosáhly svého vrcholu v časech před pandemií a zatím hledají cestu zpět.

Subway pracoval na kondici už před prodejem

S poklesem zájmu se Subway potýkal v USA už v roce 2016, kdy museli zavřít tisíce poboček. Opustili koncept malých franšízantů, kteří mají jeden nebo dva podniky a drží si spíše rodinný charater. Změnili design poboček a opustili koncept slevových nabídek, které bránily franšízantům dosahovat odpovídajícího zisku. V roce 2021 spustili masivní marketing a letos už zaznamenali nárůst tržeb o 9,85. Jakým způsobem se tento vývoj dotkne asi deseti franšízových poboček v České republice je zatím těžké předvídat.


20 let na českém trhu / Sendviče Subway působí v České republice od roku 2003. Zatímco jiné franšízové fast foody mají i pobočky vlastněné franšízory, všechny restaurace Subway u nás i ve světě jsou v rukou franšízantů.

Populární na fóru

Dotazník regionální produkty a gastroturismus

Dotazník je anonymní a zabere max. 5 min. Jeho vyplněním mi velmi pomůžete při psaní mé bakalářské práce. Děkuji! (dotazník je dostupný do 12. 4. 2022) odkaz...

1 komentář(e)
posledni 07.01.2022
Taco Bell na cestě k vrcholu

Byl bych moc rád kdyby se Taco bell nastěhoval i k nám do Česka třeba do Prahy.

1 komentář(e)
posledni 05.08.2021
Úspěšný rok pro Subway

Jedná se o další z PR článků společnosti SUBWAY a snahu nalákat nové frenšízanty. V uplynulých dvou letech přišel tento řetězec v ČR o 9 restaurací. V roce...

1 komentář(e)
posledni 13.02.2020
Subway vidí potenciál na benzinkách

Čr není Polsko. Situace v SUBWAY je zde nyní zcela jiná. Pobočky v ČR většinou velice rychle končí. Asi nejlepším příkladem je restaurace SUBWAY v Říčanech....

2 komentář(e)
posledni 10.10.2019
Subway vidí potenciál na benzinkách

a

2 komentář(e)
posledni 10.10.2019
Franšíza McDonald’s? Doživotí

Dobrý den, mohl bych vědět kolik je zhruba roční obrat?

1 komentář(e)
posledni 03.02.2018
Sushi v Česku jde

Chtěla bych do Ústí nad Labem zavést sushi bar, zde nic není a lidé by to uvítali.

1 komentář(e)
posledni 29.10.2015
Komunikace je základ

The PUB v Karlíně, který provozuje právě pan Žemlička, můžu vřele doporučit každému, kdo má rád příjemnou obsluhu, originální interiér, tankové pivo,...

1 komentář(e)
posledni 21.09.2015