Fruitisimo roste se svými franšízanty
Fruitisimo je mezinárodní franšízovou sítí, které se meziročně podařilo dostat na tržby okolo 500 milionů korun. Tato částka představuje tržby celé skupiny včetně franšíz a oproti loňskému roku se jedná o nárůst zhruba o 15 %. Aktuálně Fruitisimo působí na šesti evropských trzích, převážně „u sousedů“, tedy na Slovensku, Maďarsku, Německu, Rakousku a Polsku. V současné době mají celkově asi 95 poboček, z nichž je zhruba polovina vlastních a druhá franšízantů. V Česku je nyní zhruba 70 % poboček vlastněno franšízanty. Zajímavostí a novinkou je, že na Slovensku nyní nově budou všechny pobočky patřit franšízantům. Na nových trzích Fruitisimo většinou volí strategii vstupu na trhu s vlastními pobočkami, které se stávají inspirací a základem pro budoucí franšízanty. Aktuálně se to týká Německa, Rakouska a Polska. Nejprve na novém trhu otevřou tři až pět vlastních poboček a teprve po jejich stabilizaci na trhu je předávají franšízantům, se kterými se nadále na trhu rozvíjí. „Franšízant má mít podle našeho konceptu ideálně i více poboček, což platí pro všechny trhy, nejen ty nové. Hned na počátku si stanovujeme strategii růstu a je to od počátku součástí našeho celkového plánu spolupráce, franšízant se na to připravuje jak manažersky, tak finančně,“ vysvětluje koncept spolupráce výkonný ředitel Fruitisimo Group Michal Příhoda. „Asi jen deset procent našich franšízantů má jednu pobočku, což jsou většinou zároveň franšízanti, se kterými byla spolupráce uzavřena nedávno, ti „zajetí“ mají průměrně tři až čtyři pobočky, máme však i franšízanta s 15 pobočkami. Důležitá je pro ně zpětná vazba, v síti mají porovnání s ostatními ve všech klíčových bodech provozu a dovedeme je tak dobře motivovat k lepším výsledkům,“ dodává Michal Příhoda. Pro pasivní příjem tak tento byznys není nejvhodnější. Franšízant musí být aktivně zapojený do řízení týmu a umět dobře pracovat s lidmi. Od franšízora dostane kromě jiného i celý dodavatelský řetězec, fungující marketing, nastavené ceny i standardy kvality služeb, veškeré manuály a veškeré postupy. Implementace však vyžaduje aktivní přístup a schopnost vybrat správné zaměstnance, která je potřeba nadále řídit, kontrolovat a motivovat.
Vstupní investice tohoto podnikání je v obecném srovnání poměrně nízká, ale také se různí podle formátu prodejny. Obecně se dá říci, že u nejmenšího kioskového formátu se pohybuje okolo 1,5 milionu korun českých bez DPH, ale k tomu je potřeba počítat také se zbožím či kaucí, což může celkový potřebný vstupní kapitál zvýšit ještě o zhruba dalších 300 000 Kč. Průměrná návratnost je okolo dva a půl roku. „Máme franšízanty, kteří si mohou dovolit například několikátou svou pobočku v řadě otevřít i v menším obchodním centru. Návratnost je zde o něco delší, ale z pohledu celkového byznysu franšízanta to dává smysl,“ uvádí na příkladu Michal Příhoda.
Síť Fruitisimo v obchodních centrech a větších městech je poměrně hustě pokrytá. Aktuálně mají největší potenciál růstu v případě nových provozoven také pobočky situované do zdravotnických zařízení, například nemocnic a velkých poliklinik. Druhou možností spolupráce je převzetí existující pobočky, což představuje zajímavou příležitost především po stránce stability zavedené klientely, povědomí o značce v okolí i konkrétních ekonomických. Zavedené pobočky nyní Fruitisimo nabízí například v Ostravě, Teplicích, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.
V roce 2025 značka plánuje především další možnosti individualizace nákupu. Nedávno spustili inovovanou aplikaci s možností objednávky a nyní zde přibude možnost sestavení vlastního smoothie či drinku nebo personalizace jakéhokoliv smoothie ze základní nabídky. Jejich oblibu u zákazníků a kvalitu servisu potvrzuje i letošní umístění v každoročním prestižním žebříčku společnosti KMPG v kategorii restaurace a rychlá občerstvení, kde se díky kvalitě costumer experience umístili na 1. místě. Rovněž již po několikáté získali ocenění za důvěryhodnost značek Superbrands.
PŘEČTI ČLÁNKY
Zavedný franšízový model Fruitismo dobývá Rakousko a Německo. Jaké jsou nebližší plány značky?
Značka Fruitisimo se z Česka dostala i do dalších zemí. Na domácím trhu má stále ambice růst. Kdo se může stát franšízantem?
„Současná doba nás v mnoha směrech naučila novému uvažování, které do budoucna jistě využijeme,“ říká výkonný ředitel Fruitisimo group Michal Příhoda.
Kdo si odnesl titul Franchisa roku 2020? Který koncept vyhodnotila veřejnost jako ten nejlepší? Čtěte dál.
Koncept Frutisimo uzavřelo loni rekordní počet franšízových smluv. Podnikání pod jeho značkou láká nové partnery.
Nejčtenější
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Roste počet značek, které míří na náš trh. Které franšízové spolupráce můžete chytit hned na startu?
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Byznys, který nikdy nespí. Tak lze popsat provozování čerpacích stanic. Příležitost stát se jejich provozovateli nabízí například síť OMV.
Franchisingová smlouva je základem, na kterém je postaven vztah mezi franchisorem a franchisantem.
Populární na fóru
Dotazník regionální produkty a gastroturismus
Dotazník je anonymní a zabere max. 5 min. Jeho vyplněním mi velmi pomůžete při psaní mé bakalářské práce. Děkuji! (dotazník je dostupný do 12. 4. 2022) odkaz...
Taco Bell na cestě k vrcholu
Byl bych moc rád kdyby se Taco bell nastěhoval i k nám do Česka třeba do Prahy.
Úspěšný rok pro Subway
Jedná se o další z PR článků společnosti SUBWAY a snahu nalákat nové frenšízanty. V uplynulých dvou letech přišel tento řetězec v ČR o 9 restaurací. V roce...
Subway vidí potenciál na benzinkách
Čr není Polsko. Situace v SUBWAY je zde nyní zcela jiná. Pobočky v ČR většinou velice rychle končí. Asi nejlepším příkladem je restaurace SUBWAY v Říčanech....
Franšíza McDonald’s? Doživotí
Dobrý den, mohl bych vědět kolik je zhruba roční obrat?
Sushi v Česku jde
Chtěla bych do Ústí nad Labem zavést sushi bar, zde nic není a lidé by to uvítali.
Komunikace je základ
The PUB v Karlíně, který provozuje právě pan Žemlička, můžu vřele doporučit každému, kdo má rád příjemnou obsluhu, originální interiér, tankové pivo,...
Lidé jsou základ
Promiňte, ale zas jednou článek o ničem.... A co se týče hlavního motta článku: V "restauracích", které jsou v jídelních sekcích nákupních center to opravdu...