Výdělek ohrožen sousední rekonstrukcí?

Čtenář našeho serveru FranchisingINFO.cz, provozuje kavárnu, která sousedí s objektem bývalého obchodního domu, nyní v rekonstrukci. Stavební ruch mu téměř znemožnil podnikání, má otevřeno, ale ruch, prach atd. zákazníky spíše odradí, je zcela evidentní, že doplácí na tuto stavbu.
Pokud však se již vyskytne situace, kdy má dojít k rekonstrukci sousedního objektu nebo komunikace, je třeba vyvinout maximální úsilí při projednávání stavebního povolení. Jen tak je možné účinně předejít neúměrně dlouhému obtěžování prachem a hlukem nebo neprůjezdnosti což jsou jen namátkově vybrané problémy, které můžou ohrozit ziskovost provozu. V řízení o stavební povolení může být nařízeno, že stavební práce nebo dopravní výluka může trvat jen v určité hodiny, že musí stavebník zajistit zvýšenou očistu okolí od prachu a bláta, apod.
Co dělat, když dojde ke snížení obratu v provozu právě díky probíhající stavbě v sousedství? Je to poměrně zajímavý dotaz, který nemá zas tak jednoduché řešení – jedním ze základních předpokladů náhrady škody je protiprávní jednání, které ale v dané situaci nemusí být vůbec dáno (pokud rekonstrukce probíhá plně v souladu se stavebním a ostatními povoleními), viz § 420 odst. 1 („Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti“). Tzn. dovozovat ušlý zisk (coby jednu z forem škody dle § 442 ObčZ) může být v tomto směru nemožné. Aplikace „sousedských práv“ může být taky problematická, protože je otázkou, zda jsou v předmětné věci překročeny „přiměřené poměry“ - viz § 127 ObčZ: „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv“. V případě povolené rekonstrukce je zřejmé, že k nějakým negativním externalitám (hluk, prach…) docházet bude.
Situaci můžeme vnímat jako střet dvou (případně tří) hlavních zájmů: zájem vlastníka opravované budovy na tom, aby byla provedena rekonstrukce (společně s eventuálním zájmem veřejnosti na tom, aby stav budovy byl uveden do souladu se stavebními předpisy, pokud tomu tak předtím nebylo) oproti zájmu postiženého obchodníka na výdělku. Pokud vlastník opravované budovy udělal vše, co se po něm dá spravedlivě požadovat (a co bude vymezeno zejm. ve stavebním povolení), aby tyto negativní externality minimalizoval a pokud tato opatření průběžně dodržuje, domníváme se, že vlastník sousedního provozu nárok na jakoukoliv náhradu nemá, i když je patrně nepochybné, že mu v důsledku rekonstrukce sousední budovy nějaký zisk ujde (hluk či prach odrazující návštěvníky atp.). Jeho zájmu by možná soud, zjednodušeně řečeno, za daných okolností přikládal menší společenský zájem na jeho ochraně. Ale jako právníci, i my musíme zakončit slovy, půjde o posouzení konkrétní skutkové situace. Obchodník měl bezesporu možnost se k rekonstrukci a podmínkám jejího provedení vyjadřovat ve stavebním řízení, což ale možná neučinil.
Není vyloučené, že se je v nájmu a ke stavebnímu povolení se vyjadřoval majitel domu, tedy pronajimatel, který dostatečně nezohlednil situaci svého nájemce a odpovědnost v tomto případě nese on. Nejsou neznámé ani případy, kdy k odškodnění došlo, pro konkrétní odpověď je třeba mít konkrétní listiny a informace.
PŘEČTI ČLÁNKY

Od 6. ledna 2023 začne platit novela spotřebitelského práva. Pro podnikatele v oblasti e-commerce i provozovatele kamenných prodejen, zavádí mnoho změn.
Ochranná známka musí být vždy zapsána pro konkrétní výrobky a služby. Před přihlášením by si přihlašovatel měl rozmyslet, jaké výrobky a služby chce chránit.
Je libo virtuální hamburger? Chtěli byste si s přáteli z celého světa zajít na virtuální koncert anebo basketbalový zápas, na který byste se normálně nedostali?
EU podporuje malé a střední firmy. Skrze nový grantový program jim pomáhá řešit otázky spojené s duševním vlastnictví, které často řeší i franšízy.
Češi rádi nakupují zboží v různých slevách a prodejních akcích. Každoročně tak obchodníci v rámci takových akcí prodají více než polovinu zboží.
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Logistika, přeprava, tisk a marketing na jednom místě. Franšízová síť s touto kombinací uspěla už v 50 zemích světa. Nyní hledá franšízanty také pro český trh.
Špagetka je franšíza s čerstvými těstovinami, kávou a zmrzlinou má originální receptury i způsob lokace trucků. Jak tento koncept funguje v praxi?
Poptávka po úklidových, stěhovacích a řemeslných službách je velká. Jak z této situace těžit vysvětlí Jiří Bártík, obchodní manažer mezinárodní franšízové sítě Extra Services.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI