Subway startuje velkou proměnu

"Každá velká značka si musí projít svými horšími časy. Věci se rychle mění a děláme opravdu hodně proto, abychom hrozícím problémům předcházeli," říká prezidentka Subway Suzanne Greco, která stojí v čele franšízové sítě od roku 2015.
Úterý
06.03.2018
Americký fastfoodový gigant plánuje vlastní zmenšení. Franšíz tak bude ubývat, síť by se tím měla ale podle vedení firmy stabilizovat.
 

Vedení jedné z největších franšízových sítí světa oznámilo, že i letos bude pokračovat v rušení některých franšízových poboček. Loni se globální síť Subway "zmenšila" o více než 900 poboček, centrála v USA se proto rozhodla jejich počet ještě více omezit tak, aby naopak stabilizovala celou franšízovou síť. Podle listu Business Insider byla v posledních měsících ztrátová až třetina z 25 800 amerických poboček.

Subway přitom již delší dobu čelí výtkám, že spíše než o prosperitu franšízantů a jejich poboček jde vedení společnosti o zisk z franšízových poplatků. V reakci na stížnosti některých franšízantů především v Severní Americe loni Subway přestěhovala na 500 poboček, letos se chystá přemístit další. V padesátileté historii přední americké gastronomické značky je to poprvé, kdy došlo v USA k přerušení kontinuálního růstu počtu franšíz. Posledních 5 let Subway trpí úbytkem zákazníků, a byla proto donucena změnit dosavadní strategii pro svou expanzi, jejímž (dosaženým) cílem bylo stát se franšízovou sítí s největším počtem franšíz na světě.

Každé změny provází diskuse

Novým plánem je nyní zvětšení objemu prodeje a zvýšení ziskovosti jednotlivých franšíz. Vedení Subway chce "důkladně prozkoumat a pokud možno zlepšit lokaci každé pobočky". "Chceme využít příležitost a stabilizovat své postavení na trhu. Tohle je jen začátek. Nacházíme se ve velmi optimistickém období," uvedla prezidentka Subway Suzanne Greco s tím, že každé zavádění změn provází diskuse, což je i případ stížností franšízantů. V následujících 5 až 10 letech by se Subway měla přeměnit v síť s menším počtem franšíz, franšízanti by ale podle vedení měli získat změnami výhodnější postavení v rámci celého systému.

Období transformace pro Subway předznamenaly v polovině loňského roku změny designu poboček i loga. Subway zavádí také objednávkový digitální systém pro spěchající hosty, zkrátit by se tak měla doba čekání na výrobu objednávky. V ČR je nyní otevřeno 19 restaurací Subway, franšízová licence stojí 7 500 eur. Pokud franšízant stihne otevřít provozovnu do roka, dostane polovinu licenčního poplatku zpět. Značce odvádí 8 % z tržeb a 4,5 % platí za marketing. Asi 147 tisíc eur musí majitel franšízy Subway investovat do vybavení.