Úspěch sítě závisí na franšízantech

Licence na byznys / Cena franšízové licence Coffeeshop Company závisí na velikosti a typu pobočky, kterou si budoucí franšízant zvolí. Pohybuje se od 5 000 eur bez DPH.
pondělí
18.07.2022
O licence kaváren Coffeeshop Company je mezi uchazeči o franšízu zájem. I díky nim se tak letos síť poboček rozšíří do dalších lokalit.
 

Pro letošní rok bylo cílem vedení společnosti udržet všechny stávající kavárny na českém trhu v provozu a otevřít minimálně dvě nové. Zdá se, že tento plán se daří naplnit a potvrzuje to i Peter Ondrej, Managing Director Coffeeshop Company. „Žádný z našich franšízových partnerů v Česku zatím kavárnu nezavřel. Navíc s novým franšízantem otevřeme v průběhu třetího čtvrtletí jednu novou kavárnu a pracujeme i na další,“ prozrazuje.

Vzhledem k tomu, že zájem ze strany potenciálních franšízantů o otevření vlastní kavárny pod touto značkou roste, k rozšíření konceptu na českém trhu by mělo dojít i v příštím roce. Během něj by měly do sítě přibýt minimálně tři nové provozovny. Dobrou vizitkou pro franšízora je, že jej zájemci o franšízu kontaktují sami. „Na trhu působíme řadu let, během nichž jsme dokázali, že naše značka, koncept a celý systém má potenciál každému franšízantovi nabídnout ziskovou provozovnu a byznys. Jako nejlepší reklamu a prostředek pro získávání nových zájemců tak vnímáme naše fungující kavárny,“ vysvětluje Peter Ondrej.

Pomoc v nesnadné době

Co se týče prostor pro otevírání nových poboček, těch je na trhu podle výkonného ředitele Coffeeshop Company dostatek. Koncepty si tak mezi nimi mohou přímo vybírat. Problémem však je, za jakých podmínek se pronajímají. Pronajímatelé totiž podle Ondreje stále nedostatečně reagují na to, v jaké situaci se obor gastronomie aktuálně nachází. Svůj vliv na to měla nejen pandemie, ale následně i vysoká míra inflace. Úspěšné vyjednání podmínek tak zabere i několik měsíců, a to i v případě, kdy jsou všechny strany, tedy pronajímatel, nájemce i franšízor jako garant, rozhodnuty pro dlouhodobou spolupráci už od prvního kontaktu.

Stejně tak, jak podporuje franšízor své franšízanty na začátku jejich podnikatelské cesty s Coffeeshop Company, je jim nápomocen i v dalších fázích spolupráce. To se hodí zejména dnes, kdy provozní náklady rostou snad všem podnikatelům. „Naši franšízanti se na nás mohou spolehnout především v podpoře při vyjednávání s pronajímateli prostor,“ vysvětluje Peter Ondrej s tím, že franšízanti profitují také ze síly celé sítě, resp. značky, která funguje například v momentě, kdy vyjednáváte o cenách produktů a vstupních surovin potřebných pro každou kavárnu. „Na rozdíl od řady jiných společností jsme dokázali pro naše partnery udržet cenovou úroveň z roku 2020, když jsme zvýšili ceny jen u 15 % položek produktů a surovin, které dodáváme našim franšízovým partnerům. Navíc, ani toto zvýšení nebylo tak vysoké jako je aktuální míra inflace,“ doplňuje Ondrej.

Jak Peter Ondrej říká, úspěch každé franšízové sítě začíná a končí u pobočky, resp. jejího majitele – franšízanta. Optimální fungování sítě je tak podle něj možné jen tehdy, pokud všechny její pobočky „přispívají do společné kasičky“. Vzhledem k tomu, že během pandemie byl provoz kaváren omezen natolik, že nemohly plnit tuto svoji „funkci“, bylo třeba se postarat o fungování celého konceptu bez jejich příspěvku. Klíčové bylo podle franšízora zajistit fungování dodavatelského řetězce, což se vedené Coffeeshop Company podařilo.

V současné době, kdy se věci pomalu vrací do „normálu“ a výsledky jednotlivých poboček se zlepšují, začíná vedení sítě pracovat na optimálním fungování sítě, aby se dostala do stavu před příchodem pandemie. Z finančního hlediska se pro franšízanty nic nezměnilo, franšízor se totiž nevydal cestou zpoplatnění služeb poskytovaných franšízantům, ani navýšení pravidelných poplatků. 


Středoevropská síť / Společnost Tizia, která vlastní master-franšízovou licenci, rozvíjí síť kaváren Coffeeshop Company na českém, slovenském, maďarském a polském trhu. V Česku kavárny najdeme od roku 2007.