McDonald´s definitivně opouští Rusko

Ztráty na dohled / Očekává se, že definitivní odchod z Ruska přinese společnosti McDonald's ztrátu až 1,4 miliardy dolarů. V důsledku jejího oznámení se cena akcií společnosti přes noc propadla o 0,1 %.
Pátek
20.05.2022
Fastfoodový gigant zahajuje kvůli proces ukončení svého byznysu v Rusku. Tamní trh opouští po 30 letech.
 

Společnost McDonald´s Corporation tak reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Toto rozhodnutí následuje po kroku společnosti McDonald's z 8. března 2022, kdy dočasně uzavřela svých 850 restaurací v zemi. "Humanitární krize způsobená válkou na Ukrajině a napjaté nepředvídatelné provozní prostředí vedly společnost McDonald's k závěru, že další působení v Rusku již není udržitelné," uvedla společnost.

Prezident a generální ředitel společnosti McDonald's Chris Kempczinski ve sdělení zaměstnancům uvedl: "McDonald's a Rusko se natolik propojily, že se zdá nemožné představit si jeden bez druhého. A přesto se dnes bohužel nacházíme právě tam." Podle posledních informací agentury Reuters společnost prodá celé své ruské portfolio kupci Alexandru Govorovi. Firma pak bude působit pod jiným názvem.

Do té doby začne McDonald´s v Rusku odstraňovat své logo a název z budov, jídelních lístků i uniforem svých zaměstnanců. Značka McDonald´s tak z ruského trhu zmizí, ačkoli své ochranné známky si na něm ponechá. Dokud se nenajde vhodný kupec, zavázala se společnost k vyplácení mezd svým zhruba 62 tisícům zaměstnanců. "Na všechny zaměstnance pracujících v našich restauracích jsme mimořádně hrdí, stejně tak jako na stovky ruských dodavatelů, kteří podporují naše podnikání, a na naše místní franšízanty," uvedl Kempczinski s tím, že právě jejich oddanost a loajalita vůči společnosti činí toto rozhodnutí obtížným. Jak však zdůraznil: „Máme závazek vůči naší globální komunitě a musíme zůstat neochvějní v našich hodnotách. A náš závazek k našim hodnotám znamená, že zde již nemůžeme nechat svítit zlaté oblouky.“

Svou první pobočku na ruském trhu otevřel americký fastfoodový gigant v lednu roku 1990 na moskevském Puškinově náměstí. Logo McDonald´s tehdy bylo v regionu určitým symbolem naděje po desetiletích, které tehdy Sovětský svaz strávil v izolaci.


Množná jindy? / I přes odchod ze země si McDonald's v Rusku ponechá své ochranné známky.