Jak získat (ne)kuřáckou nálepku?

Čtvrtek
08.07.2010
Novela nekuřáckého zákona ukládá všem provozovatelům řádně označit provozovnu.
 

Námatkou jsme zkontrolovali cca 20 restaurací v Praze 1. července dopoledne, kdy již byla platná novela nekuřáckého zákona. Neměli jsme štěstí na jediné označení. Hovořili jsme s personálem i majiteli, odpovědi byly – máme ve výrobě, nevíme kde vzít, nevíme, jak má vypadat, prý je nehezká modrá, nehodí se nám k provozovně... to je výběr z odpovědí.

Novela nekuřáckého zákona platná od 1. července 2010 přikazuje restauracím umístit na vchod speciální označení. Podle novely jsou restaurace povinny informovat své hosty u svého vchodu, zda vstupují do kuřáckého či nekuřáckého prostředí, nebo jestli jsou v restauraci oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Mají tak učinit pomocí zákonem stanoveného označení. Většina majitelů však vůbec neví, jak má označení vypadat a kde si ho mohou pořídit.

Gastronomický portál Lunchtime.cz, který každý den propaguje na internetu kolem 2000 restaurací z celé České republiky se rozhodl vyjít majitelům vstříc a nálepky zasílá na požádání zdarma.

"Staráme se o restaurace a záleží nám na tom, aby majitelé nebyli zbytečně pokutováni. Drtivá většina majitelů o novele vůbec nevěděla a po rozvíření informací v médiích se majitelé ptali, kde označení seženou. Rozhodli jsme se proto nálepky na požádání zaslat do restaurací poštou", vysvětluje zástupce internetového portálu Igor Třeslín.

"Konzultovali jsme se s ministerstvem vnitra vzhled a rozměr nálepek, aby povinné označení skutečně odpovídalo novele. Majitelé tak mají jistotu, že zasílané nálepky jsou nenapadnutelné", zdůrazňuje Igor Třeslín.

Novela také zpřísňuje i sankce za prodej tabákových výrobků nebo elektronických cigaret dětem pod pokutou 50 000 až 500 000 Kč nebo zákaz činnosti až na 2 roky. Pokud provozovatel umožní kouření na zakázaném místě, může být pokutován až do výše 10 000 Kč.

Co pro získání nálepky musí majitelé udělat? Stačí jen napsat na e-mailovou adresu nalepka@lunchtime.cz a uvést: název provozovny, celou adresu a jaký tip označení si přeje.