Konec CrossCafe v Praze?

Místo pro byznys / Strategií CrossCafé tak momentálně je soustředit se více na expanzi v regionech, kde již působí.
Středa
24.02.2021
Absence zahraničních turistů, studentů i lidí z kanceláří, to vše přimělo franšízový koncept CrossCafe uzavřít všechny pražské kavárny. V regionech se chce rozvíjet dál.
 

Uzavření se týká celkem pěti kaváren v našem hlavním městě, a to CrossCafe Atrium, CrossCafe Kateřinská, CrossCafe Strossmayerovo náměstí, CrossCafe Anděl a CrossCafe Komunardů. Chybí totiž stěžejní hosti, tedy již zmínění turisté, studenti a kancelářští pracovníci. Navíc současný vývoj situace podle manažera rozvoje sítě kaváren CrossCafe Lukáše Jíchy nenasvědčuje tomu, že by se v blízké budoucnosti tento stav změnil natolik, aby se pražské kavárny a restaurace vrátily k tržbám roku 2019. „Z tohoto důvodu neuvažujeme o brzkém návratu našich kaváren do Prahy,“ dodává Jícha.

Naopak v regionech, kde se tato tuzemská franšízová síť průběžně rozvíjí, chce i nadále expandovat. Stále tak probíhají jednání s potenciálními franšízovými partnery. „V současné době vnímáme zvýšený zájem o náš koncept. Naší strategií tak momentálně je soustředit se více na expanzi v regionech, kde již působíme,“ vysvětluje Lukáš Jícha. Během roku 2020 se CrossCafe podařilo otevřít dvě nové kavárny, což lze v kontextu situace v gastronomickém sektoru označit za úspěch. Za dobu svého fungování na našem trhu, tedy od roku 2007 se koncept kaváren z Plzně rozrostl do celé republiky a to včetně menších měst jako je například Tábor, Beroun nebo Železná Ruda. 

Kavárny CrossCafe se hodí do měst s alespoň 25 000 obyvateli a na místa s vysokou koncentrací lidí. Jde tedy zejména o turistická centra, pěší zóny, nádraží, zastávky MHD, business centra a univerzitní campusy. Investice, která na zájemce o franšízovou kavárnu CrossCafe čeká, se odvíjí od rozsahu nutných úprav zvoleného prostoru. Variantu s obvykle nejnižšími nároky na vstupní investice představuje otevření franšízové pobočky v již existující kavárně, na větší finanční investici se musí připravit ti franšízanti, kteří touží po kavárně ve zcela nových prostorech.  


Těžká zkouška / Pandemie koronaviru omezuje fungování celého sektoru HORECA. Uzavření přes 27 svých poboček se nevyhnulo ani kavárnám Costa Coffee nebo Starbucks s 9 tzn. uspanými pobočkami.